رسانه‌های کانادایی تایید کرده‌اند که آلیس مونرو، از چهره‌های شاخص جهان ادبیات که جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۳ را برنده شده بود به عمر ۹۲ سالگی فوت کرده است.

بربنیاد گزارش‌ها، خانم مونر بعد از ۹۲ سال زندگی که بخش عمده‌ی آنرا به نگارش و خلق آثار ادبی اختصاص داده بود دوشنبه شب در خانه خود در «پورت هوپ» آنتاریو درگذشته است.

این نویسنده‌ که شهرت جهانی دارد، سالهای آخر عمرش را بیمار بود و حداقل یک دهه از زندگی‌اش را با بیماری «زوال عقل» دست‌وپنجه نرم می‌کرد.

سرویس جهانی بی‌بی‌سی گزارش داده است که آلیس مونرو برای بیش از ۶۰ سال سرگرم نگارش داستان‌های کوتاه بود و کمیته نوبل نیز این نویسنده را «استاد داستان کوتاه معاصر» معرفی کرده است.

آلیس مونر در سال ۲۰۱۳ جایزه نوبل ادبیات، معتبرترین جایزه‌ی بین‌المللی در حوزه‌ی ادبیات را برنده شد و این در حالی بود که آخرین مجموعه داستان‌هایش بنام «زندگی عزیز» را در سال ۲۰۱۲ منتشر کرده بود.

او بعد از این مجموعه دیگر کتابی منتشر نکرد و خودش در مصاحبه‌ای با «نشنال پست» توضیح داده بود: «نه اینکه دیگر دوست نداشته باشم بنویسم، اما فکر می‌کنم به جایی می‌رسید که نگاهتان به زندگی خودتان به نوعی عوض می‌شود.»

«زندگی عزیز»، آخرین مجموعه داستان او در کشورهای فارسی زبان به شمول افغانستان نیز یک کتاب آشنا است و ترجمه‌ی فارسی آن با طرح جلدهای مختلف و مترجم‌های مختلف در تقریبا تمام کتاب‌فروشی‌های کابل یافت می‌شود.