تصویر/ خامه پرس

کسب درآمد با استفاده از «بافندگی» کاری است که از شش ما به اینسو نرگس را به خود مشغول ساخته است. او با استفاده از ویدیو‌های آموزشی که روی پلتفرم یوتیوب موجود است، ظریف‌کاری‌های مهره‌دوزی را فراگرفته و اکنون به درآمدی دست یافته که از آن راضی است. نرگس می‌خواهد دامنه‌ی این کار را به فراخور توانایی‌اش وسعت دهد.

او از طریق مبایل هوشمند خود تهیه و ترفندهای استفاده از دانه‌های مروارید/ مرواریدشکل در کارهای بافندگی را یاد گرفته و اکنون که از کار او به‌گونه‌ی مستقل هفت ماه می‌گذرد به درآمدی که خودش را راضی نگه می‌دارد دست یافته است. به گفته‌ی خودش، این مهارت را در خلائی که ممنوعیت آموزش و تحصیل بر دختران تحمیل کرده، یاد گرفته است.

این دختر جوان که نرگس نام دارد  حدود ۲۰ سال سن دارد و در کابل زندگی می‌کند. به گفته خودش او   تیمی را شکل داده که اعضای آنرا برادر، مادر و خانم برادر وی تشکیل می‌دهند. محصول این تیم کوچک کیف‌ها (بیک‌های دخترانه/ بیک‌های مجلسی) کوچکی است که هنر مهره‌دوزی در آن به‌کار رفته است. هر یک از کیف‌های دخترانه که نرگس با مهارت روی آن کار می‌کند به قمیت ۷صد تا ۱۸صد به فروش می‌رسد.

مدت زمان تهیه کیف‌های دست بافت نرگس نظر به طرح و دیزاین سفارش‌ها فرق می‌کند و نیز بستگی به نوعیت مروراید دارد که بعضا از مروارید کوچک بافته می‌شود -دشوارتر است- و بعضا با مروارید بزرگ -که ساده‌تر است- اما به گونه متوسط، یک کیف ساده به صورت وقفه‌یی حداقل حدود 10 ساعت طول می کشد تا تکمیل و به مشتری تحویل داده شود.

او می‌گوید دیزاین شکل قلب مانند از جمله دیزاین‌هایی است که بیشترین سفارش را می‌گیرد و دختران بیشتر سفارش می‌دهند.

درحالی که از آغاز کار نرگس حدود هفت ماه می‌گذرد  او می‌گوید که اکنون به درآمد بیشتری رسیده است و در حال حاضر مرواریدهای خود را از کشور «چین» وارد می‌کند. مرواریدهایی که وارد میکند کیفیت خوبی دارد و رنگ خود را از دست نمی‌دهد.

«انسان باید یک کاری ره آغاز بکنه مهم نیست نتیجه می‌دهد یا خیر ولی باید انجام بدهد.»

از آنجای که کار نرگس رونق یافته است او تلاش دارد تا که در آینده نزدیک کارگاه بزرگ آموزشی را نیز به راه بیندازد. خودش در این مورد می‌گوید: «دوست دارم هنری که دارم را به دیگران به خصوص دختران انتقال بدهم.»

او  تلاش دارد تا به زودی کارگاه آموزشی آنلاین را برای همکاری به دختران دیگر که دوست دارند این هنر را فرا بگیرند از طریق شبکه های اجتماعی و  از طریق انستاگرام آغاز کند.

نرگس اضافه می‌کند که تنها در هفته اخیر چندین سفارش از کشورهای (امریکا، استرالیا و ازبکستان) داشته است به همین سبب دوست دارد تا تجارت خود را گسترش دهد .

دانه‌های شیری‌رنگ مروارید در دستان به یک معنا جادو کرده است. حتی نرگس که از مهارت دستانش با این مهره‌ها غافل نبود از درآمدی که اکنون نصیبش شده خوشحال است و فکر می‌کند به نتیجه‌ی فراتر از تصورش دست یافته است.

به باور نرگس هزاران آدم ممکن از یتویوب استفاده کنند اما  بیشتر آن نحوه استفاده از آن را بلد نیستند و نمی دانند چگونه استفاده کنند اما نرگس می‌گوید: «انسان باید یک کاری ره آغاز بکنه مهم نیست نتیجه می‌دهد یا خیر ولی باید انجام بدهد.»

نرگس معتقد است: «موفقیت یعنی انسان باید به خود اجازه بته تا اشتباه کند تا بلاخره به هدف برسد و چالش های زندگی ره امتحان بکنه و امروز روز ره شبیه دیروز زندگی نکند.»