ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران در حالی به اسلام‌آباد رفته که دولت پاکستان به‌رهبری شهباز شریف شریف با چالش‌های پیچیده‌ی اقتصادی، سیاسی و امنیتی مواجه است. و ایران نیز چه از نظر امنیتی و هم اقتصادی وضعیت مشابه پاکستان را تجربه می‌کند.

رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران گزارش داده‌اند که سفر رسمی رییسی با استقبال گسترده‌ی مقامات و نخبگان سیاسی پاکستان مواجه شده است. این رسانه‌ها همچنان گزارش داده‌اند که خیابان یازدهم در شهر اسلام‌آباد به مناسبت این رویداد به نام «ایران» نام‌گذاری خواهد شد.

پاکستان نخستین مقصد سفر خارجی رییسی در سال ۱۴۰۳ خورشیدی است و از این نظر از سوی رسانه‌های ایرانی به‌گونه‌ی گسترده مورد توجه قرار گرفته است. این سفر هم‌چنان نخستین سفر رییس جمهور ایران به پاکستان پس از تشکیل دولت جدید در این کشور است که توجه رسانه‌های پاکستانی را به خود معطوف کرده است.

ابراهیم رییسی روز دوشنبه وارد اسلام‌آباد شد و در بدو ورود به فرودگاه اسلام‌آباد از سوی وزیر مسکن دولت پاکستان مورد استقبال قرار گرفت. او همچنان پس از دیداری با شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان طی یک نشست مطبوعاتی گفت که روابط تجاری و اقتصادی دو کشور «در گام اول» ۱۰ میلیارد دالر افزایش خواهد یافت که در رسانه‌های پاکستانی بازتاب یافته است.

شهباز شریف نیز به رسم استقبال از رییس‌جمهور ایران، طی نشستی که روز گذشته در اسلام‌آباد برگزار شده بود، صحبت‌هایش را به زبان فارسی آغاز کرد و بعدا به زبان اردو ادامه داد که در این دیدار هشت یادداشت تفاهم‌نامه در زمینه‌های مختلف، از جمله در بخش‌های اقتصادی و امنیتی امضا نمایندگان تهران و اسلام‌آباد امضا شده است.

این در حالی است که پاکستان هم از نظر امنیتی با چالش بی‌سابقه‌ای مواجه شده و هم از نظر اقتصادی در آستانه‌ی یک فروپاشی تمام‌عیار قرار گرفته؛ به نوعی که خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان در اول اپریل سال روان میلادی گفته بود که اقتصادی این کشور «تقریباً ورشکست» شده است.

ایران نیز چه از نظر امنیتی که موارد آن اخیرا افزایش یافته و چه از نظر اقتصادی که با بسته‌های تحریمی گسترده‌ای از سوی امریکا و کشورهای غربی مواجه شده است در موقعیت مشابه پاکستان قرار دارد.