رهبران سیاسی حماس که از سال ۲۰۱۲ در قطر ساکن هستند، در پی فشارهای بین‌المللی بر قطر، مجبور شده اند گزینه‌ی ترک این کشور را در دستور کار قرار دهند و در این راستا با مقامات برخی از کشورها به شمول عمان مذاکراتی نیز داشته‌اند.

وال‌ استریت ژورنال در گزارشی که روز شنبه، بیستم اپریل منتشر شده نوشته است که رهبران سیاسی حماس در آستانه‌ی خروج از پایگاه فعلی خود در قطر است، زیرا قانونگذاران ایالات متحده بر دولت قطر فشار می آورند تا مذاکرات آتش بس را انجام دهد که به نظر می رسد با شکست مواجه شده است.

طبق گزارش این رسانه، اگر رهبران حماس در این برهه‌ی حساس که تنش‌ها میان اسراییل و فلسطین به اوج خود رسیده است، دفتر سیاسی خود در قطر را ترک نمایند، به «مذاکرات‌ شکننده» که حول تبادله‌ی زندانیان اسراییلی و فلسطینی می‌چرخد آسیب وارد می‌شود.

رهبران سیاسی حماس به شمول اسماعیل هنیه از سال 2012 میلادی در دوحه، پایتخت قطر اقامت دارند و دفتر سیاسی این گروه در دوحه بخش عمده‌ی مذاکرات با اسراییل و متحدان آن را به‌پیش می‌برند.

رسانه‌های اسراییلی نیز به گونه‌ی گسترده به پوشش این خبر پرداخته اند. «times of israel» گزارش داده است که حماس اخیراً با دو کشور منطقه برای انتقال پایگاه عملیات خود به خارج از قطر تماس گرفته که یکی از آنها عمان است.

وال‌استریت ژورنال همچنان در گزارش خود نوشته است که «مذاکرات در حال حاضر دوباره متوقف شده است و به سختی هیچ نشانه یا چشم اندازی برای از سرگیری آنها به این زودی وجود ندارد و بی اعتمادی بین حماس و مذاکره کنندگان در حال افزایش است.»