رسانه‌های محلی ایران گزارش داده‌اند که پنج تبعه افغانستان از جمله دو برادر در زندان وکیل‌آباد شهر مشهد اعدام شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، پنج تبعه افغانستان به اتهامات مرتبط به مواد مخدر که از قبل حکم اعدام‌شان صادر شده بود، روز پنج‌شنبه، ۳۰ حمل در زندان وکیل‌آباد مشهد به دار آویخته شدند.

در این گزارش از افراد اعدام شده به نام‌های زمان طاهری، « سلام طاهری» (هر دو برادر)، غلام قادر سامانی و ابراهیم نورزهی و یادآوری شده است.

سازمان حقوق بشری ایران نیز روز شنبه، اول ثور گزارش داد که یک تبعه دیگر اهل افغانستان به نام ولی‌الله به اتهام «قتل عمد» در زندان مرکزی تبریز اعدام شده است.

در گزارش رسانه‌ی «حال وش» آمده است: « ین چهار زندانی اهل افغانستان که جملگی در سال ۹۸ از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر در مشهد بازداشت و از دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بودند روز چهارشنبه ۲۹ فروردین از بند عمومی مرتبط با جرایم مواد مخدر به سلول انفرادی زندان وکیل آباد انتقال و سحرگاه روز پنجشنبه احکام اعدام آنان اجرا شده است.»

گفتنی است که یک زندانی دیگر از افغانستان در ۱۴ اپریل همین سال به اتهام «قتل عمد» در اصفهان ایران اعدام شد که سازمان حقوق بشری ایران او را ابوذر نام برده است.

این در حالی است که نهادهای حقوق بشری ایران ۸۳۴ اعدام را در سال ۲۰۲۳  ثبت کرده‌اند که از سوی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است؛ در این میان آمار دقیق از اعدام اتباع افغانستان در دست نیست، اما اعدام شهروندان افغانستان از سوی حکومت ایران بی‌پیشینه نبوده.