کمیته ملی امتحانات حکومت سرپرست خبر داده است که امتحان دختران داوطلب در رشته‌های طبی انستیتوت‌های پوهاند غضنفر در ۱۱ ولایت روز جمعه، ۳۱ حمل برگزار خواهد شد.

این کمیته در اطلاعیه‌ای که روز پنج‌شنبه، ۳۰ حمل منتشر کرده گفته است که دختران داوطلب در رشته‌های طبی که قبلا در انستیتوت‌های پوهاند غضنفر ثبت‌نام کرده‌اند، روز جمعه ساعت ۸:۰۰ صبح در محل تعیین‌شده برای امتحان حاضر شوند.

در این آموزن، دختران از ولایت‌های پکتیا، پکتیکا، غزنی، بامیان، کاپیسا، لوگر، بدخشان، پروان، میدان وردک، پنجشیر و خوست اشتراک خواهند کرد.

داوطلبان در رشته‌های طبی انستیتوت‌های پوهاند غضنفر جذب خواهند شد که نرسینگ، قابلگی و فیزیوتراپی را شامل می‌شود.

تعداد دقیق دخترانی که برای رقابت در این آموزن ثبت‌نام کرده‌اند از سوی اداره ملی امتحات و ریاست‌های صحت عامه در ولایات مشخص نشده است.

در همین حال، دفتر والی امارت اسلامی در بامیان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که قرار است این امتحان در بامیان از نزد ۳۵۸ داوطلب که همه بانوان می‌باشند اخذ شود. از میان این تعداد داوطلب به تعداد ۱۸ تن از دختران که در امتحان ورودی بالا ترین نمرات را اخذ کنند در یک دوره سه ساله آموزشی در بخش‌های قابلگی، فیزیوتراپی و نرسنگی راه می‌یابند تا این دوره آموزشی را در ولایت کاپیسا بیاموزند.

این در حالی است که دختران از آموزش‌های متوسطه و عالی در مکاتب و از تحصیل در دانشگاه‌ها محروم شده‌اند و جذب آنها در رشته‌های محدود طبی انستیتوت‌ها تنها گزینه‌ای تحصیلی محسوب می‌شود.