برنامه‌ی جهانی غذا در افغانستان با اشاره به اینکه شمار زنان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان افزایش یافته تاکید کرده که یک میلیون و دوصد هزار زن در این کشور مبتلا به سوء تغذیه هستند.

این نهاد با نشر ویدیویی در شبکه اجتماعی ایکس از افزایش آمار کودکان مبتلا به سوء‌تغذیه نیز در افغانستان هشدار داده است.

مونا شیخ، مسوول بخش تغذیه‌ی برنامه جهانی غذا می گویند که در پی کاهش کمک‌های خارجی در سال گذشته مراجعه کودکان دچار سوءتغذیه به درمانگاه‌ها بیشتر شده است.

به گفته خانم شیخ این آمار‌ها در حال افزایش بوده و احتمال مبتلا شدن سه میلیون کودک به سوء‌تغذیه در سال جاری میلادی وجود دارد.

بر اساس آمار‌های برنامه‌‌ی جهانی غذا شمار پذیرش کودکان دچار سوءتغذیه در کلینیک‌های مخصوص این کودکان در افغانستان افزایش یافته است که در حال حاضر دو هزار ۷۰۰ کلینیک برای درمان این کودکان در سراسر افغانستان موجود است.

همچنین رییس تغذیه این نهاد تاکید کرده که «سال گذشته انتظار داشتیم که حدود هشت‌صد هزار زن حامله و شیرده در سراسر کشور از سوءتغذیه رنج خواهند برد؛ اما شمار این زنان از این تعداد فراتر رفت و به یک اعشاریه دو میلیون نفر رسید و انتظار می‌رود که بدبختانه این تعداد امسال دیگر هم افزایش یابد.»

تخمین زده می‌شود که در سال جاری سه میلیون کودک از سوءتغذیه در افغانستان رنج خواهند برد. در همین حال برنامه‌ی جهانی غذا گفته است «ما خواهیم توانست که صرف به حدود یک اعشاریه شش میلیون تن آنان کمک کنیم.»

به گفته خانم شیخ کاهش کمک‌ها باعث افزایش آمار مبتلایان به سو‌ء‌تغذیه شده و آنان به دلیل کاهش بودجه کمک‌های غذایی شان را برای خانواده‌‌ها داده‌اند.

این در حالی است که سازمان ملل و شماری از نهاد‌‌های حقوق بشر از افزایش فقر و سوء‌تغذیه به ویژه در میان زنان در افغانستان هشدار دادند.

بر اساس آمار‌های دفتر هماهنگ‌ کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) در سال حاضر بیش از ۲۳ میلیون تن در افغانستان نیازمند کمک‌های بشری هستند.