سفیر ناروی مقیم کابل می‌گوید که در دیدار با شماری از مقام‌های حکومت سرپرست و رییس یوناما بر بازگشایی مکاتب دخترانه در سال جدید تعلیمی تاکید کرده است.

پل کلومن بیکن، کاردار سفارت ناروی در افغانستان روز پنج‌شنبه، ۹ حمل در صفحه‌ی تویتر «ایکس» خود از دیدار با مولوی کبیر،‌ معاون سیاسی امارت اسلامی، حامد کرزی، رییس جمهور سابق افغانستان و روزا اتونبایوا، رییس یوناما خبر داده و افزوده که با آغاز سال جدید باید دختران به مکتب و دانشگاه‌ها بازگردند.

در همین حال، کرن دیکر، کاردار سفارت آمریکا برای افغانستان در دوحه گفت که یک نوروز دیگر در افغانستان گذشت، اما تا اکنون هیچ نشانه‌ای از بازگشایی مکتب‌های دختران در افغانستان وجود ندارد.

او این سخنان را روز چهارشنبه، ۲۷ مارچ در یک نشست مطرح کرده و افزوده: «افغانستان سومین سال خود را زیر سلطه‌ی حکومت سرپرست تجربه می‌کند، اما مکتب‌ها تا حال به روی دختران بالاتر از صنف ششم مسدود است.»

کاردار سفارت آمریکا برای افغانستان همچنان تاکید کرده که «افغانستان برای سومین سال متوالی تنها کشور در جهان است که دختران بالاتر از صنف ششم نمی‌توانند آموزش مدرن را دنبال کنند.»

سال تعلیمی ۱۴۰۳ حدود ۹ روز پیش در افغانستان زیر سلطه‌ی امارت اسلامی آغاز شد، اما این سال نیز مانند دو سال قبل تنها پسران اجازه اشتراک در صنف‌های درسی را پیدا کردند و دختران همچنان در انتظار بازگشایی مکاتب بالاتر از صنف ششم هستند.

مهدیه، یکی از دختران که سال قبل صنف ششم را به اتمام رساند و اکنون قادر به رفتن به صنف درسی خود نیست، از امارت اسلامی خواست که در آغاز این سال تعلیمی، دختران را نیز اجازه بدهند تا به صنف‌های خود برگردند.

او در صحبت با خامه‌پرس گفت: «من سال گذشته صنف شش را تمام کردم، اما آمادگی برای سال جدید هم گرفته‌ام. امیدوارم بتوانم دوباره به صنف خود حاضر شوم.»

وزارت معارف حکومت سرپرست در آغاز سال تعلیمی جدید بار دیگر بر رعایت حجاب از سوی دختران مکتب تاکید کرد، اما هیچ گونه اشاره‌ی برای بازگشایی دروازه‌های مکتب برای دختران دوره‌ی متوسطه و عالی نکرد.