همزمان با افزایش نگرانی‌ها از گسترش امراض عفونی و بیماری‌های ویروسی در افغانستان، مقامات حکومت سرپرست ادعایی مبنی بر امحای پولیو را مطرح کرده‌اند.

عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریس‌الوزرای در یک نشست مجازی با رییس سازمان بهداشت جهانی مدعی شده که بیماری پولیو در افغانستان محو شده است.

او در حالی ادعای امحای بیماری پولیو در افغانستان مطرح کرده که چندین مورد مثبت این بیماری در سال گذشته به ثبت رسیده بود.

آخرین مورد مثبت پولیو که مسوولان صحی ولایت ننگرهار به خامه پرس تایید کرده بود، پنجمین مورد ثبت شده‌ی این بیماری در سال گذشته‌ی خورشیدی بود که در اوایل سال به تاریخ ۱۸ جوزای ۱۴۰۲ از سوی داکتر نیک‌محمد، رییس کارزار محو پولیو در ننگرهار تایید شده بود.

این در حالی است که سال ۱۴۰۱ فقط یک مورد مثبت پولیو در افغانستان گزارش شده بود. افزایش موارد مثبت این بیماری در ۱۴۰۲ نگرانی‌ها مبنی بر عدم راه‌کار موثر برای غلبه بر پولیو را افزایش داده است.

صفحه‌ي مجازی ارگ امارت اسلامی روز چهارشنبه، هشتم حمل با نشر اعلامیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که این نشست مجازی میان مسوول منطقه‌ای سازمان صحی جهان، قلندر عباد، وزیر صحت عامه امارت اسلامی و عبدالسلام حنفی برگزار شده بود.

در اعلامیه ادعا شده که «در پی واکسین‌های متواتر توسط تیم‌های فنی، بیماری فلج کودکان از تمام نقاط افغانستان پاک‌سازی شده است.»

پولیو (Polio) یک بیماری حاد ویروسی (Poliovirus) است که غالبا سیستم گوارش بدن شخص بیمار را درگیر می‌سازد و به ندرت به سیستم عصبی مرکزی حمله می‌کند.

گفتنی است که برعلاوه‌ی بیماری پولیو، موارد مثبت دیگر بیماری‌های عفونی و ویروسی به شمول توبرکلوز نیز در سالهای اخیر به گونه‌ی متواتر افزایش یافته است.