باستان‌شناسان آلمانی و مصری در مقبره‌ی در قبرستان دهشور در چهل کیلومتری جنوب قاهره دیوارنگاره‌های رنگارنگی را کشف کردند که به گفته‌ی آنها قدمت‌شان به بیش از ۴ هزار سال پیش بازمی‌گردد.

به گزارش یورونیوز، دیوارنگاره‌های رنگی تازه کشف شده در یک مصطبه کشف‌ شده‌‌اند. مصطبه‌ها گونه‌ای آرامگاه در مصر باستان بودند که به صورت بنایی با سقف صاف و دیوارهای شیب‌دار به سمت بیرون ساخته می‌شدند و بسیاری از شخصیت‌های مهم در تاریخ کهن مصر در چنین آرامگاه‌هایی دفن شده‌اند.

آرامگاه جدید یافت‌شده از سنگ و خشت‌های خام و در ابعاد ۸ متر در ۱۲ متر ساخته شده و دارای ۷ اتاقک دفن، یک اتاقک مخصوص کاسه‌های سفالی و موارد دیگر مورد استفاده برای مراسم تدفین است.

در گزارش آمده که بر اساس کتیبه‌های یافت شده، این مقبره متعلق به مردی به نام «سنب‌نبف» است که به همراه همسرش «ادوت» در وزارتخانه مربوط به اداره ساکنان منطقه کاخ خدمت می‌کرده است.

شکل این آرامگاه همراه با کتیبه‌ها، تصاویر و سفال‌های موجود در داخل آن نشان می‌دهد که قدمت آرامگاه به اواخر قرن پنجم یا آغاز سلسله ششم مصر باستان یعنی تقریباً ۲۳۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد.

استفان سیدل مایر، مدیر سابق مؤسسه باستان‌شناسی آلمان در برلین که هدایت این کاوش را بر عهده داشت، درباره دیوارنگاره‌ها گفت: «این تصاویر صاحب مقبره و همسرش را در مقابل میز نذری، صحنه‌هایی از زندگی روزمره شامل خرها در خرمن‌زار، کشتی‌ها روی رود نیل، یک بازار و خدمتکارانی که هدایایی را مخصوص مراسم برای مقبره می‌آورند نشان می‌دهد.»

او همچنان گفته است که نقاشی‌ها با فرم‌های زیبا و اجرای بی‌نقص خود، شواهد معتبری را از محیط هنری منطقه پایتخت پادشاهی قدیم به دست ‌می‌دهند.

مؤسسه باستان‌شناسی آلمانی قاهره حفاری در گورستان دهشور را از سال ۱۹۷۶ آغاز کرد و مراحل ابتدایی کاوش‌های باستان‌شناسی بر روی اهرام پادشاه سنفرو و پادشاه آمنمهات سوم متمرکز شده بود.

گفتنی است که دهشور، منطقه‌ی که این مقبره و دیوارنگاره‌های جدید در آن کشف شده در کرانه غربی رود نیل و در مجاورت پایتخت باستانی منفیس، به خاطر وجود هرم‌های قدیمی خود مشهور است.