مقامات محلی حکومت سرپرست در ولایت هرات می‌گویند که طی شش ماه گذشته بیش از یک هزار تن را به اتهام جرایم مختلف به شمول سرقت‌های مسلحانه، جعل اسناد، اخاذی و دست‌داشتن در قاچاق مواد مخدر و مشروبات الکلی در این ولایت بازداشت کرده اند.

فرماندهی امنیه حکومت سرپرست در هرات  روز شنبه، چهارم حمل در اعلامیه‌ای گفته است که در این مدت (از اول ماه میزان سال گذشته تا آخر حوت) یک‌هزار و ۱۲۸ نفر را به اتهام جرایم مختلف در سطح شهر و ولسوالی‌های آن بازداشت شده‌اند.

از این میان، ۵۲۳ نفر به اتهام سرقت‌های مسلحانه، قتل، جعل اسناد و اخاذی و ۵۱۲ نفر دیگر به اتهام فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی بازداشت شده‌اند.

در اعلامیه به نقل از مدیریت مبارزه با مواد مخدر قومندانی امنیه امارت اسلامی در هرات آمده است که در جریان شش ماه‌ گذشته ۵۳۶ عملیات‌ در نقاط مختلف‌ شهر و ولسوالی‌های این ولایت انجام داده‌ که در نتیجه آن دست‌کم ۵۱۲ مظنون را بازداشت و دو هزار و  ۴۷۹  کیلوگرام مواد مخدر و ۹۳۸ لیتر مشروبات الکلی کشف و ضبط کرده است.

گفتنی است که آمار رویدادهای ترافیکی نیز در شش ماه گذشته در ولایت هرات چشم‌گیر است. طبق ارقام ارایه شده از سوی مقامات محلی این ولایت، در جریان شش ماه گذشته نزدیک به یک هزار و ۲۵۷ حادثه ترافیکی در سطح شهر و ولسوالی‌های این ولایت رخ داده است.

در نتیجه این رویداد‌های ترافیکی دست‌کم ۹۷ تن کشته و ۳۳۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند.