نودوششمین دور اهدای جوایز اسکار شب گذشته در لس انجلس امریکا برگزار شد و فیلم اوپنهایمر، درام تاریخی ساخته‌ی کریستوفر نولان با دریافت هفت جایزه‌، عنوان بهترین فیلم سال را به خود اختصاص داد.

این دور مراسم اهدای جوایز اسکار یک‌شنبه‌شب در سالن دالبی تئاتر لس انجلس برگزار شده بود و جیمی کیمل برای چهارمین دور متوالی اجرای آنرا به عهده داشت.

این دومین جشنواره‌ي اسکار است که بعد از پاندمی کرونا به‌صورت حضوری برگزار شد و جوایز خود را به بازیگران، کارگردانان، تدوین‌گران و دیگر عوامل بهترین فیلم‌های سال ۲۰۲۳ اهدا کرد.

در میان تمام فیلم‌هایی که در نودوششمین دور جوایز اسکار نامزد شده بود، فیلم اوپنهایمر، ساخته‌ی کریستوفر نولان شاخص‌ترین این فهرست بود و با دریافت ۷ جایزه در بخش‌های مختلف به درخشنده‌ترین فیلم این جشنواره تبدیل شد.

اوپنهایمر برای ۱۳ بخش جوایز اسکار به شمول بهترین کارگردان، بهترین بازیگر نقش مرد، بهترین تدوین‌گر، بهترین فیلم‌برداری، بهترین بازیگر نقش مکمل، بهترین فیلم و چندین بخش دیگر نامزد شده بود اما از این میان ۷ جایزه‌ی اسکار را به خود اختصاص داد و جایگاهش را در صدر فیلم‌های سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ تثبیت کرد.

این درام تاریخی نولان در جشنواره‌های دیگر به شمول گلدن گلوب نیز خوب درخشیده بود.

اوپنهایمر (Oppenheimer ) جدیدترین فیلم با کارگردانی کریستوفر نولان است که آنرا زندگی‌نامه‌ای حماسی پدر بمب اتم نیز یاد می‌کنند. این در سال ۲۰۲۳ اکران شد. نولان فیلم‌نامه این فیلم را بر اساس کتاب پرومته آمریکایی، پیروزی و تراژدی جی رابرت اوپنهایمر به رشته تحریر درآورده است.