اداره مهاجرت اتحادیه اروپا اعلام کرده که درخواست‌‌های پناهندگی در کشور‌های عضو این اتحادیه درسال ۲۰۲۳ میلادی ۱۸ درصد افزایش یافته است.

این اداره روزچهارشنبه، ۲۸ فبروری با نشر گزارشی گفته که در پناهجویان سوریه و سیس افغانستان بیشترین آمار درخواست کنندگان را دارند.

بر اساس گزارش در سال ۲۰۲۳، یک میلیون و چهارصد هزار درخواست برای پذیرش پناهندگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ثبت شده است.

پیش از این نیز اتحادیه اروپا از افزایش آمار درخواست‌های پناهندگی در کشور‌های عضو این اتحادیه خبر داده تاکید کرده بود که شهروندان افغانستان و سوری‌ها یک چهارم متقاضیان هستند.

به گفته این اتحادیه آمار درخواست کنندگان پناهجویان در سال ۲۰۲۳ با ۱۸ درصد افزایش به ۱.۱۴ میلیون رسیده که بالاترین سطح از زمان بحران مهاجران در سال‌های ۲۰۱۶–۲۰۱۵ است.

همچنین در گزارش این اتحادیه آمده است که تعداد فلسطینی‌‌هایی که پس از جنگ غزه درخواست پناهندگی کرده‌اند بی‌سابقه بوده و آمار آن به ۱۱۶۰۰ نفر رسیده است.

گفتنی است که آلمان برای سال‌های متوالی به عنوان مقصد اصلی پناهجویان در اتحادیه اروپا شناخته شده که نزدیک به یک سوم درخواست‌ها در سال ۲۰۲۳ را تشکیل می دهد.

 آژانس حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا نیز فرانتکس، بالاترین افزایش عبور غیرقانونی از مرز را از سال ۲۰۱۶ ثبت کرده است.

این در حالی است که اتحادیه اروپا از زمان بحران ۲۰۱۶ـ ۲۰۱۵ مرز‌های خارجی و قوانین سخت‌گیرانه پناهندگی خود را افزایش داده است.