مقام‌های محلی حکومت سرپرست در ولایت میدان وردک می‌گویند که کار ترمیم برخی از قسمت‌های “بند چک” در این ولایت آغاز شده است.

دفتر مطبوعاتی والی حکومت سرپرست در ولایت میدان وردک به روز چهارشنبه، 9 حوت با نشر خبرنامه‌ی گفته که در ابتدای پروژه تعمیر، ساخت و رنگ آمیزی دروازه های آسیب دیده کانال بزرگ این بند برق در نظر گرفته شده است.

در خبرنامه گفته شده که در این پروژه وصل برق چهار هزار خانواده در ولسوالی چک نیز شامل است.
باشندگان ولسوالی چک از این اقدام استقبال کردند، اما از حکومت سرپرست خواستند که قبل از هر اقدامی باید ذخیره‌گاه بند از رسوبات پاکسازی شود.

شریف الله، یکی از باشندگان ولسوالی چک به خامه‌ پرس گفت که ترمیم دروازه‌ها اقدام خوبی است، اما ابتدا باید بند از گل‌ولای پاکسازی شود.

این باشنده ولسوالی چک گفت: «بند پر از خاک است، تقریباً 9 متر خاک در آن وجود دارد، گنجایش ذخیره‌ی یک جوی آب را هم ندارد ذخیرهی آب را ندارد. از نیروگاه . . اینها اقداماتی است است که باید در اولویت قرار داده شود.»

شریف الله افزود که اگر ذخیره‌گاه بند در سال جاری از خاک و رسوبات پاک‌سازی نشود، مقاومت آن در برابر سیلاب کاهش یافته و دروازه‌های تعمیر شده دوباره در آینده نزدیک تخریب خواهد شد.

پیش از این نیز باشندگان ولسوالی چک از حکومت سرپرست خواسته بودند که پاکسازی این بند را در اولویت‌ قرار دهند. زیرا به گفته آنان، بند مذکور در کنار تولید برق، هزاران جریب زمین زراعتی را نیز آبیاری می‌کند.

گفتنی است در دولت قبل در سال 1389 وعده های زیادی برای بازسازی بند چک داده شد اما تاکنون ذخیره‌گاه این بند پر از رسوبات و دستگاه تولید برق این فابریکه همچنان غیر فعال است.