رسانه‌های خارجی گزارش داده‌اند که پژوهشگران‌ از دانشگاهای‌ اوهایو در امریکا و فرائنهوفر در مونستر آلمان موفق شده‌اند از ریشه‌ی گیاه قاصدک، دستکش‌ جراحی و تایر موتر بسازند.

بربنیاد گزارش‌ها، پژوهشگران با پرورش و تحقیق روی گونه‌ی خاصی از گیاه قاصدک که در ترکیب خود مایع شیری رنگی حاوی ذرات رابر دارد، توانسته‌اند از آن در فناوری‌های نوین به شمول ساخت تایرهای موتر و در صنعت طب به شمول تولید دستکش‌های جراحی استفاده کنند.

این نخستین بار است که از گیاه قاصدک چنین استفاده‌ی صنعتی صورت می‌گیرد. به گفته‌ی مسوولان این تحقیق، «چالش‌های فنی کار تاحدود زیادی رفع شده اما مشکل فعلی ما مالی است، باید سرمایه‌ای باشد تا بشود تولید اولیه‌ای صنعتی را شروع کرد.»

پژوهشگران‌ از دانشگاهای‌ اوهایو در امریکا و فرائنهوفر در مونستر آلمان که یک موسسه زیست‌شناسی مالیکولی و بوم‌شناسی کاربردی است روی این پژوهش کار کرده‌اند.

گونه‌ای‌ از قاصدک‌ بومی‌ که در ساخت تایرهای موتر استفاده می‌شود در آسیای‌میانه وجود دادر و ویژه قزاقستان معرفی شده است. این گیاه در ترکیب خود مایع شیری رنگی حاوی ذرات رابر دارد.

دیرک پروفر، مدیر این پروژه گفته است: «یکی از چالش‌های اصلی پژوهش در مورد قاصدک‌ها، تولید بوته هایی بود که دارای رابرهای مرغوب تری از نظر اقتصادی باشند، به همین منظور سال‌ها بر روی پرورش بوته‌هایی کار کرده ایم که دارای خواص مورد نظر برای تولید رابر با ثبات‌تر و مرغوب تر باشد.»

گزارش‌ها نشان می‌دهد که استخراج رابرهای طبیعی از منابع جنگلی برازیل، باعث کاهش وسعت جنگلات آمازون شده است. جنگل‌های‌ اندونیزی هم‌ یکی‌ از منابع‌ تولید رابر طبیعی‌ است اما‌ به‌باور پژوهشگران کاشت‌ گیاه‌ قاصدک‌ ساده‌تر و برداشت‌ محصول‌ نیز اقتصادی‌ تر خواهد بود.

یکی‌از منابع دیگر تولید ارزان رابرهای‌ طبیعی‌، گیاه‌ وایولی‌ یا گوایول‌ با نام علمی (parthenium argentatum) است که درختچه‌ی مقاوم و بومی است که در نواحی خشک تا نیمه خشک بیابان‌های آمریکای شمالی رشد می‌کند.

از ریشه و برگ‌های قاصدک به علت داشتن ماده‌ای به نام taraxacine, اسیدهای چرب و قندهای مختلف در صنعت داروسازی برای تنظیم قند خون و تقویت کبد و معده استفاده می‌شود، بنابراین قاصدک جزء گیاهان دارویی نیز قرار می‌گیرد.