برنامه‌ی جهانی غذا (WFP) با اشاره به اینکه سو‌ء‌تغدیه احتمال آسیب‌های هنگام زایمان برای زنان باردار را افزایش می دهد تاکید کرده که در سال روان میلادی حدود چهار میلیون کودک و زن مبتلا به سوء‌تغذیه در افغانستان رنج خواهند برد.

این نهاد روزشنبه، پنجم حوت با نشر گزارشی در شبکه‌ی اجتماعی اکس گفته که به مدت شش ماه توانسته است که غذاهای مغذی را برای بیش از ۳۱هزار کودک تهیه و ذخیره کرده وبرای بیش از ۱۳هزار مادر باردار و شیرده با سوءتغذیه‌ی حاد نیز کمک توزیع کند.

به گفته برنامه جهانی غذا حدود ۱۶ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های غذایی نیاز دارند که این نهاد به دلیل کم‌بود بودجه می تواند تنها به هفت میلیون تن کمک‌های غذایی و تغذیه اضطراری فراهم کند.

همچنین صفرا، یکی از مادر باردار در ولسوالی یکاولنگ ولایت بامیان در صحبت با این نهاد گفته که «این کمک بزرگی برای من است. وقتی شروع کردم به خوردن از این بسته ها [بسته های غذایی تخصصی WFP]، احساس بهتری دارم.»

این خانم که ۲۰ سال سن دارد تاکید می کند که «اگر این کمک ها قطع شود، نه تنها من بلکه بسیاری از زنان باردار دیگر از سلامتی خود رنج زیادی خواهند برد.»

قمر خانم ۲۴ ساله یکی دیگر از زنان باردار در ولایت بامیان است که پس از دریافت کمک‌های برنامه‌جهانی غذا به سلامتی خود برگشته می گوید «من نمی دانستم که دچار سوء تغذیه هستم، اما قبلاً احساس ضعف می کردم.»

ازسوی‌هم داکتر عبدالخالق کریمی، متخصص کودک در یکی از کلینیک‌های تحت حمایت برنامه جهانی غذا با اشاره به اینکه ۴۰ درصد از مادران باردار و شیرده این منطقه برای کمک از سوء‌تغذیه به کمک‌ نیاز دارند تاکید کرده که « برای کودکان زیر پنج سال، وضعیت حتی بدتر است ۴۵ درصد با سوءتغذیه مواجه هستند و ۳۰ درصد آن‌ها اشکال شدید را تحمل می‌کنند.»

در همین حال برنامه جهانی غذا سوء‌تغذیه را عامل مهمی در مرگ و میر مرتبط با تغذیه کودکان زیر پنج سال خوانده افزوده است که خطر مرگ برای آنهایی که دچار سوء تغذیه حاد متوسط هستند در مقایسه با کودکانی که به خوبی تغذیه شده‌اند سه برابر بوده و احتمال بروز عوارض حین زایمان برای زنان باردار به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

بر اساس آمار‌های برنامه جهانی غذا ۲.۳ میلیون زن باردار در افغانستان دچار سوء‌تغذیه هستند.

این در حالی است که شماری زیادی از نهاد‌های امداد رسان همواره به رسیدگی به وضعیت زنان باردار و کودکان سوتغذیه در افغانستان تاکید کرده‌اند.