تجمع مردم برای تماشای اعدام در ولایت غزنی (تصویر/ شبکه‌های اجتماعی)

دادگاه عالی امارت اسلامی اعلام کرده است که امروز پنج‌شنبه، سوم حوت بالای دو نفر در یک استدیوم ورزشی در ولایت غزنی حکم قصاص (اعدام) را اجرا شده است.

در اعلامیه‌ای که از سوی ستره محکمه امارت اسلامی منتشر شده آمده است که پرونده‌ی متهمان «به‌صورت دقیق بررسی شده» و حکم قصاص آنها پس از تایید رهبر و زعیم امارت اسلامی در غزنی اجرا شده است.

از متهم اول که امروز قصاص (اعدام) شده است بنام سید جمال ولد سید محمود از ولایت میدان وردک نام برده شده که شخصی بنام امیر محمد ولد سلطان محمد را با چاقو به قتل رسانده بود.

از متهم دوم بنام گل خان ولد شاه ولی، باشنده‌ی ولایت غزنی نام برده شده که شخصی بنام محمد قسیم ولد نظرالدین را در سال ۱۴۰۰ خورشیدی با چاقو به قتل رسانده بود.

در اعلامیه دادگاه عالی امارت اسلامی همچنان آمده است که اتهام این دو نفر از سوی محاکم سه‌گانه (ابتدائیه، مرافعه و تمیز) تایید شده و سپس حکم قصاص آنها صادر شده بود.

حکم قصاص (اعدام) سید جمال و گل خان امروز پنج‌شنبه، سوم حوت در استدیوم فوتبال «قریه علی‌بابا» در مرکز ولایت غزنی در مقابل دیدگان عموم مردم اجرا شده است.

دادگاه عالی امارت اسلامی اجرای حکم قصاص را «حکم بزرگ الهی» خوانده و گفته است که در جریان این اعدام شماری از مقام‌های امارت اسلامی به شمول هیاتی که از سوی شیخ عبدالحکیم حقانی، قاضی‌القضات امارت اسلامی فرستاده شده بود، حضور داشتند.

گفتنی است که نخستین مورد از اجرای حکم قصاص به صورت علنی به تاریخ ۱۶ قوس سال ۱۴۰۱ خورشیدی در ولایت فراه با حضور مقامات ارشد امارت اسلامی انجام شده بود.