بانک مرکزی افغانستان تحت کنترول حکومت سرپرست اعلام کرده که چهار صد و نود و سه میلیون و هفتاد هزار (۴۹۳۰۷۰۰۰۰) بانکنوت‌های جمع‌آوری شده در ولایت را هرات حریق کرده‌‌اند.

این بانک روزچهارشنبه، دوم حوت با نشر اعلامیه‌ی گفته که این اقدام در مطابقت با قوانین و مقررات صورت گرفته است.

در خبرنامه‌ آمده است که بانک نوت های مندرس جمع آوری شده شامل تمام بانکنوت های ( ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰) بوده که زیر نظر یک هیأت  از رون غرب کشور جمع آوری و پس از شمارش دقیق حریق شده است.

همچنین نوراحمد آغا، معاون اول بانک مرکزی افغانستان تاکید کرده که « چاپ پول جدید به هزینه زیاد نیاز دارد و از مردم خواست تا در حفظ و استفاده درست از پول افغانی توجه بیشتر داشته باشند.»

در اعلامیه‌ی تاکید شده که « د افغانستان بانک به منظور تسهیل در معاملات، وقتاً فوقتاً بانکنوتهای مندرس افغانی را از بازار جمع آوری نموده، در عوض بانکنوتهای جدید توزیع می نماید».

پیش از این نیز بانک مرکزی افغانستان تحت کنترول امارت اسلامی اعلام کرده بود  که یک میلیارد درصد و هجده میلیون چهارصد و سی‌و شش هزار (۱،۲۱۸،۴۳۶،۰۰۰) افغانی بانکنوت‌های مندرس جمع‌آوری شده در مرکز و زون جنوب شرق را حریق کرده‌اند.

به گفته بانک مرکزی افغانستان این اقدام مطابق ماده قانون ۳۹ و ۴۲ افغانستان به منظور ایجاد سهولت در داد و ستد صورت گرفته است.