نماینده ویژه چین در امور افغانستان بار دیگر از آمریکا خواست تا ۷ میلیارد دالر دارایی‌های مسدود شده افغانستان را آزاد و تحریم‌های یک جانبه خود را لغو کند.

یو شیایونگ، نماینده ویژه چین در امور افغانستان این موضوع به روز سه‌شنبه اول حوت در گفتگوی اختصاصی با روزنامه گلوبال تایمز مطرح کرده و تاکید کرده است که برنامه کمک واشنگتن به افغانستان صرفا سطحی است و از آمریکا خواست که دیگر، چالش‌های واقعی پیش روی افغانستان را نادیده نگیرد.

نماینده ویژه چین در امور افغانستان افزوده است که صندوق تعاون ۳.۵ میلیارد دالری امریکا برای افغانستان تاکنون نقش کمی در کمک به این کشور داشته است.

او تاکید کرد که آزادسازی دارایی‌های منجمد شده می‌تواند به مردم افغانستان کمک کند تا صلح، امنیت، ثبات و بازسازی پایدار سرزمین خود را تحقق ببخشند.

گفتنی است که ۳.۵ میلیارد دالرر از دارایی بانک مرکزی افغانستان را به یک صندوق امانی جدید در سوئیس منتقل شده تا از این صندوق برای کمک به ایجاد ثبات در اقتصاد افغانستان استفاده شود.

نماینده ویژه چین در امور افغانستان این موضوع را پس از نشست دو روزه نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان مطرح کرد کرده و گفته است که این نشست جنبه‌های مثبتی نیز داشته است.

یوشیانگ افزودکه نگرانی‌های جهانی مانند مقابله با تروریسم و جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به بستری برای تروریسم نیز در دستور کار این نشست قرار داشتند.

او افزوده است: “پکن همواره از بین بردن تهدید تروریسم در کشور همسایه خود یعنی افغانستان را اولویت قرار داده است، زیرا این مسئله برای امنیت مرزی چین بسیار مهم است. بنابراین، خرسندیم که این بار به موضوع مقابله با تروریسم توجه بیشتری شده است.”

یو شیایونگ تاکید کرد که چین آماده همکاری با کشورهای همسایه و منطقه و همچنین جامعه بین المللی برای کمک به افغانستان و رسیدن به صلح، ثبات و بازسازی آن از طریق تعامل و گفتگو با احترام متقابل است.