وزارت امور خارجه‌ی روسیه دومین نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها در امور افغانستان با میزبانی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در دوحه را «ناکام» خوانده است.

به گزارش خبرگزاری تاس، ماریا زاخاروا، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ روسیه به‌روز سه‌شنبه، اول حوت در یک نشست خبری این ادعا را مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است که در این نشست هیچ تصمیمی در مورد برنامه‌های از قبل اعلام شده‌‌ی سازمان ملل برای ایجاد پست نماینده ویژه این سازمان و یک گروه تماس کوچک‌ برای افغانستان گرفته نشده است.

زاخاروا گفت: “متأسفانه چنین موضوعات مهمی بدون توضیح مناسب در دستور کار قرار گرفت.” سخنگوی وزارت خارجه‌ی روسیه تأکید کرده است: “هر گونه ابتکار (چه ایجاد یک پست و چه فرمت جدید) بدون حمایت کابل و کشورهای منطقه محکوم به شکست است.”

زاخاروا گفته است که هیأت حکومت سرپرست افغانستان به دلیل «شرایط تحقیرآمیز» ناشی از این واقعیت که تنها اجازه داشتند در نشست‌های کوچک‌ با حضور نمایندگان جامعه‌ی مدنی افغانستان شرکت کنند، از اشتراک در این نشست خودداری کرده است.

او افزوده است که نمایندگان جامعه‌ی مدنی در این نشست توسط غربی‌ها و بدون رضایت امارت اسلامی و حتی شورای امنیت سازمان ملل متحد، انتخاب شده بودند.

زاخاروا افزود که روسیه به نشانه‌‌ی همبستگی با امارت اسلامی از دیدار با نمایندگان جامعه مدنی خودداری کرد و شماری از شرکای این کشور از این رویه پیروی کردند.

پیش ازاین سفارت روسیه در کابل نیز اعلام کرده بود که روسیه بنا به درخواست امارت اسلامی از نشستی که نمایندگان جامعه مدنی افغانستان در آن حضور داشتند خودداری کرده است.

وزارت خارجه روسیه در حالی دومین نشست نمایندگان ویژه کشورها در دوحه را ناکام خوانده که دبیرکل سازمان ملل متحد پس از پایان این نشست، در یک نشست خبری آن را «سازنده» توصیف کرد و گفت که اشتراک‌کنندگان روی «مسائل کلیدی» اتفاق نظر داشتند.

نشست دو روزه نمایندگان ویژه‌ی کشورها در امور افغانستان به میزبانی انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اوایل جاری در دوحه برگزار شد.