رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که ایالات متحده امریکا و روسیه قرار است در جریان اجلاس دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) در رابطه به اشغال‌ سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل صحبت کنند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که دیوان بین‌المللی دادگستری که به دادگاه جهانی نیز معرف است روز دوشنبه، ۳۰دلو جلسات تاریخی‌اش در رابطه به قانونی بودن اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل از سال ۱۹۶۷ را به مدت شش روز آغاز کرده است.

در سلسله اجلاس این دادگاه در رابطه به سرزمین‌های اشغالی ۵۲کشور شهادت میدهند و از امریکا، روسیه‌ و چین خواسته شد تا در یکی از این جلسات هفته‌ای در کاخ صلح در لاهه برای قضات سخنرانی کنند.

رویترز گزارش داده است که این دو کشور (امریکا ،روسیه) امروز چهارشنبه دوم جدی در جریان رسیدگی به دادگاه عالی سازمان ملل در مورد قانونی بودن اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل، استدلال های خود را ارائه و سخنرانی خواهند کرد.

بررسی این دادگاه اشغال‌ بی‌پایان‌ کرانه‌باختری، غزه و بیت المقدس شرقی توسط اسرائیل را شامل می‌شود. مجمع عمومی سازمان ملل متحد از این دادگاه خواسته است تا نظریات غیرالزام‌آور درپیوند به پیامدهای حقوقی این اشغال اسرائیل را صادر کند.

اسرائیل که قرار نبود در این جلسات شرکت کند اما در بیانیه‌ کتبی‌ای گفته است که دخالت دادگاه می تواند برای دستیابی به یک راه حل از طریق مذاکره مضر باشد.

واشنگتن در سال ۲۰۲۲ با صدور رای دادگاه مخالفت کرده بود. طبق گزارش رویترز، انتظار می‌رود در این جلسه نیز در مورد قانونی بودن اشغال تصمیم بگیرد.

نمایندگان فلسطینی که اولین سخنرانان روز دوشنبه بودند، استدلال کردند که اشغالگری اسرائیل غیرقانونی است زیرا سه اصل کلیدی حقوق بین الملل را نقض کرده است.

سپس به روز سه‌شنبه، ۱۰کشور از جمله آفریقای جنوبی به شدت از رفتار اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی انتقاد کردند و بسیاری از دادگاه خواستند که این اشغال را غیرقانونی اعلام کند.

گفته میشود تصمیم گیری و ابراز نظر از سوی قضات در رابطه به این درخواست،ممکن است شش ماه زمان را دربر بگیرد و این در حالیست که مقامات بهداشتی غزه امار قربانیان فلسطینی را تاکنون حدود ۲۹هزار تن اعلام کرده است.