صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد می‌گوید که در ماه جنوری سال جاری میلادی، ۱۶۰ هزار مورد ابتلا به عفونت حاد تنفسی در افغانستان گزارش شده است.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) به روز دوشنبه، 30 دلو با نشر گزارشی در وب‎‌سایت خود گفته است که این آمار در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته‌ی میلادی، ۱۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

یونیسف گفته که عامل این بیماری را سردی شدید و آلودگی هوا را عامل این بیماری خوانده و افزوده است که کودکان زیر پنج سال 62 درصد از کل موارد ابتلا به این بیماری را تشکیل می دهند.

در گزارش این نهاد آمده است که در زمستان دمای هوا در اکثر نقاط افغانستان زیر صفر است و باعث می‌شود که کودکان به بیماری‌های تنفسی مبتلا شوند.

یونیسف گفته است که برای مقابله با افزایش بیماری عفونت حاد تنفسی در افغانستان، با حمایت بانک جهانی، لوازم صحی و مواد گرمازا را به مراکز صحی کمک کرده است.

این نهاد افزوده است که با همکاری بانک جهانی و بانک‌ انکشاف آسیایی، هزینه‌های فعالیت دو هزار و ۴۰۰ مرکز صحی و معاش حدود ۲۷ هزار کارمند صحی را پرداخت می‌کند.

یونیسف ادعا کرده است که حمایت این نهاد از کارمندان و مراکز صحی در افغانستان در سال گذشته برای حدود ۲۰ میلیون کودک و خانواده‌های آنان خدمات صحی و تغذیه ارائه شده است.

یونیسف به نقل از متخصصان بخش صحی گفته که افزایش تعداد عفونت های تنفسی برعلاوه شرایط بد آب و هوا از عوامل دیگر مانند فقر، آلودگی هوا، بهداشت نامناسب تنفسی و شلوغی زندگیناشی می‌شود.