نویسنده: نبيل آریاییتاکر کارلسون خبرنگار مشهور امریکایی در ششم فبروری کلیپی را زیر عنوان «چرا من با ولادیمیر پوتین مصاحبه می‌کنم؟» در شبکه اجتماعی «ایکس» منتشر کرد.

در این پیام تصویری که آقای کارلسون را در شهر مسکو نشان می‌داد، سخنان قابل مکثی را به دنیا مخابره کرد.

سخنان او طوری در جهان پخش شد که در چند دقیقه نخست، میلیون‌ها بازدید داشت و رسانه‌ها به تدریج این پیام آقای کارلسون را تفسیر و تحلیل می‌کردند.

تاکر کارلسون در آن کلیپ خطاب به جهانیان گفت: اغلب امریکایی‌ها نمی‌دانند که چرا پوتین به اوکراین حمله کرد و اکنون چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ چون هیچ وقت چیزی از او (ولادیمیر پوتین) نشنیدند. او همچنان گفت که این مصاحبه همه چیز را تغییر خواهد داد.

کارلسون  ابراز داشت که در مورد این مصاحبه با ایلان ماسک مالک شبکه اجتماعی «ایکس» مشوره کرده است و او قول داده است که این مصاحبه را در شبکه اجتماعی «ایکس» محدود نکند.

در عین حال، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هم در یک نشست خبری تائید کرد که رئیس‌جمهور پوتین با آقای تاکر کارلسون مصاحبه کرده است. دیمیتری پسکوف، گفت که ولادیمیر پوتین به این دلیل پیشنهاد مصاحبه با تاکر کارلسون را پذیرفت که رویکرد مجری سابق فاکس‌نیوز با گزارش‌های «یک طرفه» بسیاری از رسانه‌های خبری غربی از جنگ اوکراین متفاوت است. مصاحبه کارلسون با رئیس جمهور پوتین نشان دهنده شکست پروپاگاندای غربی در مسئله اوکراین بود. این مصاحبه افراد و جناح‌های مخالف حمایت از اوکراین را تقویت کرد و چه بسا تاثیر مهمی هم در انتخابات آینده امریکا خواهد گذاشت.

تاکر کارلسون، مجری یکی از پر‌بیننده‌ترین برنامه‌های شبکه فاکس نیوز بود که چندی قبل به دلیل حمایت‌اش از روسیه در جنگ اوکراین، از این شبکه اخراج شد، اما شبکه‌های خبری امریکا دلیل اخراج او را بر انگیختن نکات نژادپرستانه، ضد مهاجرت و ترویج تئوری‌های توطئه عنوان کردند. او که یکی از جنجالی‌ترین خبرنگاران غربی است، پس از جدایی از شبکه فاکس نیوز، به ایجاد پایگاه روزنامه نگاری خصوصی (TCN) پرداخت.

او بار دیگر بر موج انتقادها سوار شد و به مسکو آمد تا با رئیس‌جمهور پوتین مصاحبه کند.

در این مطلب به نکات مهم مصاحبه تاکر کارلسون با رئیس‌جمهور پوتین می‌پردازیم؛

تاکر کارلسون، مصاحبه خود با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را با پرسش در مورد احتمال حمله غافلگیرانه ایالات متحده به روسیه آغاز کرد. کارلسون در ابتدای این مصاحبه گفت: «به ما بگویید چرا فکر می‌کنید که ایالات متحده ممکن است روسیه را از بین ببرد. چطور به این نتیجه رسیدید؟»

رئیس جمهور پوتین با تکذیب چنین ادعایی، پیش‌فرض سوال را رد کرد و از کارلسون پرسید که آیا این مصاحبه فقط یک «تاک شو» است یا باید دو طرف یک گفت‌وگوی جدی‌تر داشته باشند؟

کارلسون تأیید کرد که این مصاحبه یک گفتگوی «شدیدا جدی» است. پس از آن پوتین به صحبت در مورد تاریخ روسیه پرداخت و در عین حال خاطرنشان کرد که انگیزه این اقدام پیشینه تاریخی دارد.

ولادیمیر پوتین به عنوان بخشی از مصاحبه اسناد مربوط به تاریخ اوکراین را به خبرنگار امریکایی ارائه کرد و گفت: برای اینکه فکر نکنید من چیزهایی را از خودم اختراع می‌کنم، من این اسناد را به شما خواهم داد. این اسناد شامل نامه‌هایی از «بوهدان خملنیتسکی» است که از زمان‌های دور مناطقی از اوکراین کنونی را اداره می‌کرد. به صورت کلی رئیس‌جمهور روسیه، به ارتباط تاریخی روسیه و اوکراین از سال ۸۶۲ آغاز تشکیل حکومت متمرکز روسیه تا هزارمین سالگرد تشکیل دولت روسیه (۱۸۶۲) با پیشکش سندهای تاریخی که در دست داشت، پرداخت.

وی با اشاره به اتفاقات قرن سیزدهم گفت: در سال 1654، حتی کمی زودتر، مردمی که اقتدار آن بخش از سرزمین‌های روسیه را در دست داشتند، به ورشو خطاب کردند، تکرار می‌کنم، خواستار رعایت حقوق خود شدند تا حاکمان روسی‌الاصل و اعتقادات ارتدکس را نزد آنها بفرستند. هنگامی که ورشو به آنها پاسخ نداد و در واقع خواسته‌های آنها را رد کرد، به مسکو روی آوردند تا مسکو آنها را تحت حاکمیت خود بگیرد.

با توجه به توضیحات آقای پوتین، بخش‌هایی از اوکراین صدها سال قبل مربوط روسیه بوده است.

رئیس جمهور روسیه در ادامه پرسش‌های تاکر کارلسون گفت که مخالفان مسلح اوکراین در سال ۲۰۱۴ با حمایت سیا در این کشور کودتا کردند. همان گونه که امریکایی‌ها درخواست کردند، [رئیس جمهور وقت ویکتور] یانوکوویچ نه از نیروهای مسلح و نه از پلیس استفاده کرد. با این حال، مخالفان مسلح در کی‌یف کودتا کردند. البته با حمایت سیا، سازمانی که شما می‌خواستید به آن بپیوندید، همان‌طور که می‌دانم. وی کودتا در اوکراین را  عامل درگیری روسیه و اوکراین خواند.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت که ایالات متحده به هدف خود برای تغییر رژیم در اوکراین دست یافت، اما این یک «اشتباه بزرگ» از نقطه نظر سیاسی بود.

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه گفت که به یاد می‌آورد بیل کلینتون، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، قبلاً ابراز کرده بود که پیوستن روسیه به ناتو امکان پذیر است: «اما او پس از صحبت با مشاوران خود در این مورد نظر خود را تغییر داد. در جلسه‌ای اینجا در کرملین با بیل کلینتون، همین جا در یک اتاق دیگر به او گفتم: بیل، آیا فکر می‌کنی روسیه به ناتو می‌پیوندد یا فکر می‌کنی این اتفاق می‌افتد؟ او گفت فکر می‌کنم همینطور است.»

پوتین افزود: اما عصر، وقتی برای شام ملاقات کردیم، او گفت می‌دانید، من با تیمم صحبت کرده‌ام، نه، اکنون امکان پذیر نیست!

رئیس‌جمهور روسیه هم‌چنین گفت که با اقدام غرب برای باز کردن درهای ناتو به روی اوکراین در سال ۲۰۰۸ موافقت نکرده است. پوتین گفت: در نهایت در سال ۲۰۰۸، در نشست بخارست، آنها اعلام کردند که درها برای پیوستن اوکراین و گرجستان به ناتو باز است… ما این گونه به توافق نرسیدیم.

پوتین ادامه داد: روسیه در سال ۲۰۱۴ مجبور به محافظت از کریمه به دلیل تهدیدات علیه این شبه جزیره توسط دولت مستقر در اوکراین بود. آنها شروع به آزار و اذیت کسانی کردند که کودتا [در اوکراین] را نپذیرفتند. آنها تهدیدی را برای کریمه ایجاد کردند که ما مجبور بودیم آن را تحت حفاظت خود بگیریم. تهدیدهای مطرح شده علیه کریمه و منطقه دونباس [در شرق اوکراین] یک اشتباه بزرگ سیاسی بود.

پوتین تصریح کرد: اوکراین جنگ را در سال ۲۰۱۴ آغاز کرد و هدف روسیه پایان دادن به آن است. درگیری بین روسیه و اوکراین با کودتای مورد حمایت سازمان سیا در سال ۲۰۱۴ آغاز شد. اگر تحولات خونین کشتار غیرنظامیان و افسران مجری قانون در جریان به اصطلاح «انقلاب میدان» نبود، روسیه واکنشی نشان نمی‌داد.

پوتین گفت که عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین هنوز به اهداف خود نرسیده است و بر اهمیت «نازی‌زدایی»، از جمله ممنوعیت جنبش‌های نئونازی تأکید کرد.

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه گفت: به طور مداوم به ما می‌گویند که ناسیونالیسم و نئونازیسم در کشورهای دیگر نیز وجود دارد. بله، آنها نهال هستند، اما ما [روسیه] آنها را ریشه کن می‌کنیم و کشورهای دیگر علیه آنها می‌جنگند. اما اوکراین اینطور نیست.

رئیس‌جمهور روسیه همچنان تاکید کرد که روسیه هرگز مذاکره با اوکراین را رد نکرده است. وی گفت: ما حاضر به مذاکره هستیم. این طرف غربی است که مخالف است و اوکراین آشکاراً یک کشور اقماری ایالات متحده است و این واضح است. روسیه و اوکراین دیر یا زود به توافق خواهند رسید. کی‌یف تصمیم گرفت از مذاکره با مسکو بر اساس دستورالعمل واشنگتن امتناع کند، اکنون ایالات متحده باید این اشتباه را اصلاح کند.

رهبر روسیه همچنین به زلنسکی پیشنهاد داد که فرمان خود مبنی بر ممنوعیت مذاکره با روسیه را لغو کند و وارد مذاکره شود.

ولادیمیر پوتین جنگ روسیه و اوکراین را نوعی از جنگ داخلی خواند: اوکراینی‌ها هنوز احساس می‌کنند روس هستند، بنابراین درگیری بین روسیه و اوکراین تا حدی عنصری از یک جنگ داخلی است. یک رویارویی جنگی در میدان نبرد وجود دارد. این یک مثال خاص است؛ سربازان اوکراینی محاصره می‌شوند، سربازان ما خطاب به آنها فریاد می‌زنند فرصتی نیست، خود را تسلیم کنید. بیایید بیرون و زنده خواهید ماند. ناگهان سربازان اوکراینی از آنجا به زبان روسی فریاد می‌زنند و می‌گویند “روس‌ها تسلیم نمی‌شوند” در نتیجه همه آنها از بین می‌روند. آنها هنوز خود را روس معرفی می‌کنند. آنچه در حال رخ دادن است، تا حدی یک عنصر مدنی است.

رئیس جمهور روسیه گفت: ناتو می‌تواند کنترل روسیه بر سرزمین‌های جدید [در شرق اوکراین] خود را با عزت بپذیرد، گزینه‌هایی برای آن وجود دارد. غرب در حال درک این موضوع است که تحمیل شکست استراتژیک به روسیه در میدان جنگ غیرممکن است.

رئیس جمهور روسیه در ادامه این مصاحبه به پرسش مجری که گفته بود، «نورداستریم» را کی منفجر کرد؟، پاسخ داد: «حتماً شما» یعنی ایالات متحده.

تاکر کارلسون: “آیا شما مدرک ارائه نمی‌کنید تا یک پیروزی تبلیغاتی به دست آورید؟

ولادیمیر پوتین با اشاره به جنگ تبلیغاتی گفت که در این جنگ شکست دادن امریکا بسیار دشوار است، زیرا ایالات متحده تمام رسانه‌های جهان را اداره می‌کند. منتفع نهایی بزرگترین رسانه‌های اروپایی موسسات مالی امریکایی هستند. آیا شما این را نمی‌دانید؟

پوتین در پاسخ به این سوال که آیا از فبروری ۲۰۲۲ با بایدن صحبت کرده است، گفت: نه، ما صحبت نکرده‌ایم. با این حال، ایالات متحده و روسیه «تماس‌های خاصی» را حفظ می‌کنند.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین گفت که در مذاکرات گذشته بارها به بایدن هشدار داده است که حمایت از اوکراین و عقب راندن روسیه اشتباه بزرگی است.

ولادیمیر پوتین گفت: روسیه در حال برقراری ارتباط با ایالات متحده در مورد چشم انداز پایان دادن به ارسال سلاح به اوکراین است. ما از طریق آژانس‌های مختلف تماس داریم. من به شما خواهم گفت که ما در این مورد چه می‌گوییم و به رهبری ایالات متحده چه می‌گوییم؛ اگر واقعاً می‌خواهید جنگ را متوقف کنید، باید تهیه سلاح را متوقف کنید.

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه مصاحبه گفت که ناتو در حال ایجاد یک تهدید خیالی از روسیه برای ارعاب مردم خود است.  رئیس‌جمهور روسیه اضافه کرد، امریکایی‌ها چندین بار ما را در موضوعات مختلف فریب دادند، من بارها این موضوع را با امریکا در میان گذاشتم که شما نباید از جدایی‌طلبان و تروریست‌ها در شمال قفقاز پشتیبانی کنید، ولی آنها با این وجود به این کار ادامه دادند، بعدا سیا در پاسخ نوشت: «ما با معترضان به دولت روسیه همکاری می‌کردیم زیرا بر این باوریم که انجام چنین کاری، درست است و به این کار ادامه خواهیم داد.»

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه این مصاحبه با تاکر کارلسون گفت: روسیه در توسعه سیستم‌های تسلیحاتی مافوق صوت در جهان پیشتاز است و این کشور سیستم‌های مافوق صوت با برد بین قاره‌ای ایجاد کرده است و آن را توسعه خواهد داد.

آقایوتین دالر را ابزار قدرت ایالات متحده خواند و  گفت که دالر امریکایی جایگاه‌اش را از دست داده است و حتی متحدان ایالات متحده ذخایر دالری خود را کاهش می‌دهند.  ‏او با اشاره به تورم پایین در امریکا (3 تا 3.5 درصد) گفت که با وجود این، آمریکا چاپ پول را متوقف نمی‌کند که این کار اقتصاد ایالات متحده و قدرت ایالات متحده را در سراسر جهان تضعیف کرده است.

‏پوتین به بدهی 33 تریلیون دلاری آمریکا اشاره کرد و آن را نشانه ضعف این کشور خواند.

‏او می‌گوید که تا سال 2022، 80 درصد معاملات روسیه با دالر انجام می‌شد، اما این رقم در حال حاضر به 34 درصد کاهش یافته است. به گفته وی روسیه در حال افزایش استفاده از یوان چین در معاملات خود است و ۷۰ درصد از معاملات این کشور در حال حاضر با یوان و ربل انجام می‌شود. ‏پوتین به همسایگی روسیه با چین و تاریخ طولانی روابط دو کشور اشاره کرد و آن را در گسترش استفاده از یوان در تجارت بین دو کشور موثر خواند.

با انجام تحریم، واشنگتن احتمالاً فکر می‌کرد که منجر به فروپاشی کامل اقتصاد روسیه می‌شود اما هیچ چیز فرو نپاشید. در مقابل سهم مبادلات روسیه با یوان از ۳ درصد به کمی بیش از ۳۴ درصد افزایش یافته است و کشورهای دیگر، از جمله تولیدکنندگان نفت، در حال فکر کردن و پذیرش پرداخت‌های نفت به یوان هستند.

‏در کل رئیس جمهور پوتین در این مصاحبه دیدگاه منفی نسبت به دالر دارد و معتقد است که این ارز در حال از دست دادن قدرت خود است. او یوان را به عنوان جایگزینی احتمالی برای دالر معرفی می‌کند که این امر چراغ سبز برای مذاکره با آمریکا برای توقف جنگ در اوکراین است.

رئیس جمهور پوتین هم‌چنین گفت که شرکت در یک جنگ جهانی برخلاف عقل سلیم است و خطر سوق دادن بشریت به لبه نابودی را در پی دارد.

پوتین در ادامه گفت‌وگو با مجری امریکایی عنوان کرد: بشریت با تهدیدات متعددی مواجه است، زیرا پیشرفت‌ها در تحقیقات ژنتیکی ممکن است منجر به ایجاد «ابر انسان‌هایی» شود که از نظر ژنتیکی مهندسی شده‌اند.

در این مطلب به بخش‌هایی از صحبت‌های رئیس‌جمهور پوتین در مورد جنگ اوکراین اشاره شد. با توجه به سخنان رئیس‌جمهور پوتین، آنچه در اینجا بیشتر حایز اهمیت است؛ اعلام آمادگی روسیه برای مذاکره است. با اینکه روسیه عامل و برپاکننده جنگ اوکراین دانسته می‌شود؛ اما عوامل بسیاری در آغاز این جنگ تاثیرگزار بوده است. ایالات متحده با استفاده از فرصت از هیچ تلاشی برای ضعیف کردن روسیه دریغ نمی‌کند و اکنون اوکراین به میدان جنگی مبدل شده است که در آن اوکراینی‌ها نه تنها منفعتی حاصل نخواهند کرد؛ بل قربانی جنگی می‌شوند که متحدان این کشور هیچ تلاشی برای پایان آن ندارند.

از سویی هم رئیس‌جمهور پوتین بر برتری نظامی روسیه و ضعیف شدن اقتصاد ایالات متحده تاکید دارد و تحریم‌های موجود علیه روسیه را بی تاثیر می‌داند. با آنچه اقای پوتین در این مصاحبه گفت، جنگ اوکراین در اداره کامل ایالات متحده مدیریت می‌شود و پایان دادن به آن تنها با مذاکره میان روسیه و ایالات متحده ممکن است.

منبع: گفتکوی کامل رئیس‌جمهور پوتین با تاکر کارلسون از وبسایت کرملین