مردم پاکستان برای شرکت در انتخابات عمومی و ایالتی این کشور آماده می‌شوند که قرار است فردا (پنج‌شنبه، ۸ فبروری) برگزار شود. این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که پاکستان ناامن‌ترین ماه‌های خود طی دست‌کم یک دهه‌ی گذشته را تجربه می‌کند و تنش‌های سیاسی نیز به اوج خود رسیده است.

نفوس مجموعی پاکستان به 250 میلیون نفر می رسد اما بر اساس اطلاعات کمیسیون انتخابات این کشور، 129 میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند و 260 میلیون برگه رای برای همه 859 کرسی انتخاباتی چاپ شده است.

بر اساس بیانیه‌ی کمیسیون انتخابات، روند تبلیغات احزاب انتخاباتی در پاکستان به پایان رسیده و فردا پنجشنبه، ۱۹ ماه دلو که برابر است با ۸ فبروری روز انتخابات در پاکستان خواهد بود.

کاندیداها در جریان تبلیغات انتخاباتی علاوه بر تقویت امنیت، اشتغال، فعالیت های اقتصادی و احداث بزرگراه، وعده های دیگری نیز دادند، اما به گفته کارشناسان، این انتخابات تحت تاثیر اختلافات اقتصادی، سیاسی و امنیتی برگزار می‌شود.

احزاب کلیدی در انتخابات پاکستان

حزب مسلم لیگ به رهبری نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان، به گفته ناظران انتخابات پاکستان، حزب پیشتاز است، اما به گفته آنها، مشکل نواز شریف این است که می خواهد پس از به قدرت رسیدن به تنهایی حکومت کند.

نواز شریف اهل پنجاب پاکستان است و اکثر نمایندگان پارلمان پاکستان از این ایالت هستند. حزب مسلم لیگ تحت رهبری او در سال 1993 تأسیس شد و در سال 2013 برای سومین بار در انتخابات پاکستان پیروز شد.

او در سال 2017 از ریاست جمهوری برکنار شد و به دلیل اتهام دست داشتن در فساد نتوانست دوره ریاست جمهوری خود را به پایان برساند.

روزنامه گاردین در تحلیلی گفته است که نواز شریف این بار از حمایت ارتش برخوردار شده است که ممکن است با آن به ریاست جمهوری برسد.

عمران خان رهبر تحریک انصاف در زندان آدیاله است. بسیاری دیگر از رهبران این حزب یا در زندان به سر می برند یا مخفی شده اند. در حالی که گزارش هایی از بازداشت نامزدها و هواداران به دلیل تبلیغات بدون مجوز وجود دارد. گفتنی است، از آنجایی که عمران خان در زندان به سر می‌برد، حزب تحریک انصاف پاکستان در انتخابات پیش‌رو توسط گوهر خان نمایندگی خواهد شد که از رقبای حزب مسلم لیگ است.

حزب مردم پاکستان یا حزب مردم به رهبری بلاول بوتو زرداری نیز حزب اصلی رقیب حزب مسلم لیگ محسوب می شود. بلاول بوتو زرداری 35 سال دارد نیز جوان‌ترین نامزد سمت نخست‌وزیر پاکستان است.

حزب مردم پاکستان در سال 2008 کرسی ریاست جمهوری را در اختیار داشت اما در انتخابات 2013 و 2018 رای کمتری به دست آورد. زمانی که بی نظیر بوتو رهبری این حزب را بر عهده داشت، طرفداران زیادی داشت، اما اکنون این حزب محبوبیت قبلی را ندارد.

طاهر خان، یک روزنامه نگار آزاد در پاکستان، می گوید که هیچ کس نمی تواند قضاوت کند که کدام حزب پیروز خواهد شد. به گفته وی، هیچ حزبی نمی تواند با اکثریت مطلق در انتخابات پیروز شود و یا ممکن است بین احزاب ائتلاف صورت گیرد.

طاهر خان در پیامی به خامه پرس گفت: «قضاوت کمی سخت است، چه کسی پیروز خواهد شد، عمران خان در زندان است.» اگرچه پیش بینی هایی وجود دارد که نواز شریف کرسی های بیشتری را به دست خواهد آورد، اما هیچ کس نمی تواند صددرصد قضاوت کند.

تعدادی احزاب دیگر نیز در انتخابات پاکستان نقش دارند، اما به گفته‌ی کارشناسان، این احزاب به تنهایی نمی توانند دولت تشکیل دهند.

حزب ملی عوامی به رهبری امیل ولی خان، جمعیت علمای اسلام به رهبری مولانا فضل الرحمن و جماعت اسلامی به رهبری سراج الحق احزابی هستند که در انتخابات شرکت خواهند کرد.

تنش‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی

انتخابات 2024 پاکستان در سایه مناقشات سیاسی، امنیتی و اقتصادی برگزار می شود.

درگیری سیاسی در این کشور زمانی شدت گرفت که عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان در اپریل 2022 از اشتراک در این دور از انتخابات رد صلاحیت شد.

مشکلات امنیتی در پاکستان از زمانی که مذاکرات بین تحریک طالبان پاکستان و دولت پاکستان بدون نتیجه پایان یافت شدت گرفت.

مشاهده می‌شود که این گروه‌ها به حملات خود ادامه داده‌اند، پیش از انتخابات نیز برخی از نامزدها در حملات مسلحانه کشته شدند و به جلسات انتخاباتی حمله شد.

گوهر اعجاز سرپرست وزارت داخله پاکستان گفت که اگر در روز انتخابات در هر منطقه مشکل امنیتی پیش بیاید، دسترسی به اینترنت را قطع می کنند.

علاوه بر این، مشکلات اقتصادی در این کشور به اوج خود رسیده، قیمت کالاها افزایش یافته و این وضعیت بد اقتصادی ممکن است در انتخابات تاثیرگذار باشد.

طاهر خان روزنامه‌نگار مستقل می‌گوید که شایعاتی مبنی بر عدم برگزاری انتخابات در پاکستان شنیده می‌شود، اما در نهایت انتخابات برگزار می‌شود، اما مشکلاتی نیز وجود دارد.

وی می افزاید: “مشکلات سیاسی وجود دارد، مشکلات امنیتی هم وجود دارد، اما تاثیر کاملی در انتخابات ندارد، راه حل هایی نیز وجود دارد، شایعات مربوط به عدم برگزاری انتخابات از بین رفته است.”