یک رسانه‌ی امریکایی موسوم به نشنال اینترست خروج شتاب‌زده‌ی امریکا از افغانستان را بزرگ‌ترین شکست جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا در دوره‌ی ریاست‌جمهوری‌اش عنوان کرده و نوشته است که این اشتباه بایدن و تبعات آن نشان می‌دهد که «تمام دو دهه سپری‌شده در افغانستان بیهوده بوده است.»

طبق این گزارش که نویسنده آن  پیتر سوسیو معرفی شده، خروج آشفته آمریکا از افغانستان در کنار موارد دیگر به شمول واگذاری تجهیزات نظامی پیشرفته به امارت اسلامی، رها کردن متحدان افغان، کشته شدن ۱۳ سرباز آمریکایی در فرودگاه کابل و بازگشت دشمن دیرینه آمریکا (طالبان) به قدرت، از بزرگ‌ترین اشتباهات جو بایدن در دوره ریاست جمهوری‌اش بود.

نظامیان امریکا و دیگر کشورهای خارجی تا ۳۰ اگست سال ۲۰۲۱ کاملا افغانستان را ترک کردند. امارت اسلامی که به تاریخ ۱۵ اگست وارد کابل شده بود در غیاب نیروهای ائتلاف بین‌المللی قدرت را تصاحب کردند. از این رویداد که آنرا معلول خروج نیروهای خارجی، فساد گسترده در نظام جمهوری و امضای توافق‌نامه‌ی دوحه عنوان می‌کنند به عنوان نقطه‌ی عطف تاریخ معاصر نیز نام برده می‌شود.

از این تاریخ به بعد، افغانستان با یک‌فروپاشی در همه ابعاد آن مواجه شد: نقض گسترده‌ی حقوق بشر، پرت‌افتادگی افغانستان از نظم بین‌المللی، رویکار آمدن گروهی که پابند تعهدات بین‌المللی نیست و فقر، بیکاری و فروپاشی سیستم اقتصادی از برجسته‌ترین ابعاد این فاجعه است و طبق گزارش نشنال اینترست، وضعیت جاری در افغانستان بی‌شباهت به یک جنگ داخلی نیست.

 این نویسنده می‌گوید اگر دولت بایدن برای تقسیم قدرت میان نظام حاکم و نیروهای دموکراتیک تلاش می‌کرد، وضعیت افغانستان اینکونه که امروز است، بحرانی نمی‌شد. طبق استدلال او، «حقیقت این است که کشور در مسیر مدرنیزه شدن قرار داشت. زنان می‌توانستند کار کنند و دختران می‌توانستند به مکتب بروند. تغییر زمان می‌برد.»