کارشناسان سازمان ملل هشدار داده‌اند که مهاجران اخراج شده از پاکستان بخصوص زنان و دختران با نقض گسترده‌ای حقوق بشر در افغانستان مواجه هستند.

دست کم ده تن از کارشناسان سازمان ملل به تازگی در یک بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند که اخراج بی رویه‌ی مهاجران افغان از سوی پاکستان آنان را در خطر جدی قرار داده است و مهاجران پس از بازگشت به افغانستان با نقض حقوق بشر روبرو می‌شوند.

این کارشناسان زنان و دختران را قربانی اصلی این تصمیم پاکستان عنوان کرده‌ و افزوده اند که احتمال زیادی از قاچاق دختران هنگام بازگشت به افغانستان وجود دارد. در این بیانیه در باره احتمال قاچاق دختران بیشتر توضیح داده نشده است.

در این بیانیه آمده است: «شهروندان افغانستان، بخصوص زنان و دختران در خطر قاچاق هنگام بازگشت قرار دارند. اقلیت‌های مذهبی و قومی نیز در معرض خطر انتقام و تعقیب قرار دارند.»

کارشناسان به شمول ریچارد بنت، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور افغانستان گفته‌اند که تصمیم پاکستان باعث شده است تا زنان بازگشت کننده با نقض سیستماتیک حقوق بشر در افغانستان روبرو شوند.
در بیانیه همچنان گفته شده است: «دختران و زنان که به افغانستان بازگشت داده می‌شوند، در خطر ازدواج‌های اجباری، قاچاق، محروم شدن از حق آموزش و کار قرار دارند.»

کارشناسان سازمان ملل از جامعه‌ی جهانی خواسته اند که کشورهای میزبان مهاجران افغان را کمک کنند تا برای آنان فرصت‌های اقامت بهتر فراهم شود.

پاکستان در یک تصمیم کم سابقه اخراج بیش از یک میلیون مهاجر افغان بدون مدرک را در آستانه‌ی فصل زمستان آغاز کرد و تا اکنون بیش از ۳۰۰ هزار افغان به کشور بازگشته اند.