روسیه برای میزبانی جشنواره جهانی جوانان (World Festival of Youth) که یک جشنواره بین‌المللی است آماده می‌شود و این فیستوال قرار است از ۱ تا ۱۷ مارچ سال ۲۰۲۴ در «سیریوس» روسیه برگزار شود.

دمیتری ژیرنوف، سفیر روسیه در افغانستان روز پنج‌شنبه در مصاحبه‌ای با خامه پرس گفت که این فِستیوال جهانی برنامه‌ای بسیار پرمحتوا و جذاب است که شامل سخنرانی‌ها، مذاکرات، نمایشگاه‌ها، فعالیت‌های فرهنگی، رقابت‌های ورزشی، تمرینات مشترک، تورهای گردشگری، فعالیت‌های هنری، مصاحبه‌ها، کنسرت‌ها و سخنرانی‌های علمی و آموزشی می‌شود.

به‌گفته‌ی او، این فستیوال همچنان فرصتی است برای به نمایش گذاشتن موفقیت‌های مناطق، اتحادیه‌ها، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلات عالی که با حضور بیش از ۲۰هزار دانشجو از کشورهای مختلف جهان در روسیه برگزار می‌شود.

آقای ژيرنوف خاطرنشان کرد که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای برگزاری این جشنواره، ۱۰ هزار شهروند روسیه از  جمله ۵۰۰ نوجوان زیر ۱۸ سال و همین تعداد خارجی در این رویداد بین‌المللی شرکت خواهند کرد . پذیرش درخواست‌های شرکت در جشنواره از روز جوان، یعنی 24 جون ۲۰۲۳ آغاز شده است.

رویدادهای اصلی جشنواره از ۱ تا ۷ مارچ ۲۰۲۴ در  قلمرو فدرال سیریوس برگزار می شود و به تعقیب آن، برنامه منطقه‌ای از ۱۰ تا ۱۷ مارچ ۲۰۲۳ راه‌اندازی و اجرا خواهد شد.

شرکت کنندگان خارجی از ۳۰ شهر روسیه بازدید می کنند و به گفته‌ی سفیر، تمام مهمانان «مکان‌های خاطره انگیز برای کشور ما را می بینند، با تنوع فرهنگی و ملی روسیه آشنا می شوند و از شرکت های فناوری و صنعتی بازدید می کنند.»

آقای ژرنوف در مورد هدف کلی این فستیوال گفت: برنامه جشنواره حول مجموعه ای از ارزش های جهانی انسانی بنا شده است. ما از جوانان سراسر جهان دعوت می کنیم تا با هم به آنها فکر کنند و در مورد چگونگی ایجاد دنیای آینده ای که در آن همه راحت باشند، تبادل نظر کنند. 

به گفته‌ی او، این نه تنها شامل بحث و سخنرانی بلکه شامل یک برنامه نمایشگاهی، تبادل فرهنگی، مسابقات ورزشی و آموزش مشترک، فعالیت‌های داوطلبانه و سفر مشترک می‌شود که برای بازدید از مکان‌های تاریخی روسیه طراحی شده است.