روزنامه‌ی ایندیپندنت چاپ بریتانیا به نقل از یک شرکت سیاحتی که تورهای مسافرتی به مناطق پرخطر ارایه می‌دهد گزارش داده است که افغانستان در صدر فهرست محبوبترین مقاصد گردشگران در سال ۲۰۲۴ قرار گرفته است.

این روزنامه به نقل از دیلن هریس، بنیان‌گذار شرکت سیاحتی «Lupine Travel» گزارش داده است که «افغانستان به‌طور غیرمنتظره و شگفت‌انگیزی مقصد محبوب گردشگران است.»

آقای هریس افزوده که هشت تور شرکت سیاحتی آنان برای سال ۲۰۲۴ به مقاصد تاریخی و مذهبی در افغانستان از قبل به فروش رفته است در حالی که تورهای سیاحتی این شرکت به مقاصد غیر از افغانستان به این زودی «پر» نشده‌اند.

تور شرکت سیاحتی «Lupine Travel» به‌مقصد افغانستان برای سال ۲۰۲۴ شهر تاریخی هرات، طاقچه‌های بودا در بامیان، جایی که طالبان مجسمه های غول پیکر را در سال 2001 تخریب کردند، پارک ملی بند امیر و مزار شریف را شامل می‌شود.

یافته‌های خامه پرس از وب‌سایت این شرکت سیاحتی نشان می‌دهد که ادعاهای مطرح‌شده مبنی بر محبوبیت افغانستان از نظر گردشگری برای مخاطبان این شرکت واقعیت دارد و تورهای آن به مقاصدی در افغانستان از قبل پر شده‌اند و قرار است تورهای نیز برای سال ۲۰۲۵ تنظیم شود.

سفرهای سیاحتی یکی از رایج‌ترین سفرها در قرن حاضر است و صنعت این نوع سفر (سفر توریستی) نیز درآمدهای نجومی داشته است. طبق آمارهای شورای جهانی سفر و گردشگری در سال ۲۰۲۱، این بخش ۱۰۰۰ میلیارد دالر عاید برای کشورهای جهان داشته است و نشان می‌دهد که سفرهای توریستی به پردرآمدترین صنعت حال حاضر تبدیل شده است.

اما افغانستان که گرچند مکان‌های تاریخی، مذهبی و مناظر طبیعی فراوان برای جذب گردشگران دارد اما شرایط دهه‌های اخیر، افغانستان را در پیش چشم جهانیان  ناامن و هولناک معرفی کرده و به همین منظور این کشور از میلیاردها دالر در این صنعت محروم مانده است.

امارت اسلامی (طالبان) که اینک در حال تحکیم قدرت خود در افغانستان است بدون اینکه آمار مشخصی از تعداد گردشگران ارایه کرده باشد، همواره مدعی شده‌ که بازدید گردشگران جهانی از مناطق مختلف افغانستان افزایش یافته است.