تازه‌ترین گزارش بانک جهانی از وضعیت اقتصاد افغانستان و تاثیر آن روی زندگی مردم نشان می‌دهد که از هر دو نفر، یک نفر با فقر مطلق دست‌وپنجه نرم می‌کند و مردم تمام پس‌انداز‌های خود را در ادامه‌ی شوک اقتصادی و بحران بیکاری مصرف کرده‌اند.

طبق این گزارش، آنچه که بحران شدید غذایی خوانده می‌شود در حال حاضر دامن‌گیر یک سوم از کل جمعیت افغانستان (۱۵ میلیون نفر) شده و ناامنی غذایی در افغانستان بیداد می‌کند.

بانک جهانی در بخشی از گزارش خود گفته است که فقر روزافزون در افغانستان، کودکان و دختران را در خانوارها وادار به کار کرده تا در تامین احتیاجات خانواده سهم بگیرند. اما طبق این گزارش، بازار کار نیز در افغانستان تقریبا فلج شده است.

بحران بیکاری در افغانستان طی دو سال گذشته نه‌تنها کاهش نیافته بلکه همواره و در ابعاد مختلف گسترش یافته شده است. سیگار یا دفتر بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان پس از رویکار آمدن امارت اسلامی گزارش داد که این تحول سیاسی در افغانستان (بازگشت طالبان به قدرت) سبب نابودی حدود ۹۰۰هزار شغل شده است.

بانک جهانی اما بر مسئله‌ی بحران مهاجرت و بازگشت دست‌جمعی مهاجران از پاکستان تاکید کرده و گفته که این بحران به تشدید بیکاری در افغانستان انجامیده است.

گفتنی است که نرخ تورم کاهش چشم‌گیری را تجربه کرده و نرخ ارز نیز ثابت قابل توجهی داشته است. نرخ تورم در میان مواد خوراکی و غیرخوراکی به‌صورت میانگین ۸ درصد کاهش یافته که ۱۲درصد کاهش آن مربوط مواد خوراکی و ۳درصد کاهش نیز مربوط مواد غیرخوراکی می‌شود.

در گزارش بانک جهانی به مسئله‌ي «انقباض اقتصاد افغانستان» نیز اشاره که نشان می‌دهد اقتصاد افغانستان در سطوح مختلف به شمول صنعت، کشاورزی و خدمات یک انقباض شوکه‌کننده را تجربه کرده یا می‌شود گفت که اقتصاد افغانستان در سطوح یادشده شدیدا کوچک شده است.

نرخ انقباض اقتصاد افغانستان در بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات بین ۵ تا ۶ درصد گزارش شده است.

توازن میان شاخص‌های واردات و صادرات نیز نواسانات تکان‌‌دهنده‌ی را تجربه کرده به نوعی که میزان واردات نسبت به صادرات شدیدا افزایش یافته که ناشی از انقباض یا کوچک‌شده اقتصاد افغانستان است.

این گزارش به صورت مجموعی وضعیت رو به وخامت اقتصاد افغانستان را نشان می‌دهد که برخلاف ادعای امارت اسلامی، بحران اقتصادی نه تنها در افغانستان مهار نشده بلکه با تمام شدن پس‌اندازهای مردم در حال تعمیق است.