سوم دسامبر روز جهانی افراد دارای معلولیت در حالی فرا می رسد که هزاران افراد معلول در افغانستان با مشکلات شدیدی روبرو هستند که به گفته آنان در دو سال گذشته رنج‌های آنها افزوده شده است.

عبدالروف یکی از افراد داری معلولیت در صحبت با خامه‌پرس می گوید در گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته که و به گفته او اکثریت معلولان خواهان تسهیلات لازم در زمینه خدمات صحی، اشتغال و تحصیل هستند.

او می افزاید: “در یک حادثه رانندگی پایم را از دست دادم، بعد از آن حالم به هم خورد، امید ما این است که دولت به ما توجه کند، ما به دارو نیاز داریم، باید کاری کنیم که بتوانیم انجام دهیم.” ما به آموزش نیاز داریم. “

وزارت شهدا و امور معلولین امارت اسلامی می گوید که تا کنون ۱۸۰ هزار معلول را در کل کشور ثبت کرده است که ۱۳۰ هزار نفر از آنها غیرنظامی هستند.

مفتی فیصل خاموش، رییس اطلاعات و روابط عمومی وزارت شهدا و امور معلولین امارت اسلامی می گوید که این وزارت در شش ماه اول سال ۱۴۰۲ ده و نیم میلیارد افغانی به یتیمان، معلولین و زنان بیوه کشور کمک کرده است.

همچنین مسؤولان این وزارت تاکید کرده‌اند که به منظور خودکفایی اقتصادی به برخی از افراد یتیم و معلولان مستحق آموزش‌‌های مسلکی مانند (خیاطی، یادگیری برنامه های کامپیوتری، تعمیر موبایل و وسایل الکترونیکی، تعمیر ژنراتور، یخچال و موتورسیکلت) آموزش داده‌اند.

این در حالی است که کمیته صلیب سرخ افغانستان اعلام کرده که در حال حاضر حدود ۴.۴ میلیون نفر در افغانستان از انواع ناتوانی های جسمی رنج می برند.

گفتنی است که مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از سال ۱۹۹۲ هر ساله سوم دسامبر به عنوان روز جهانی افراد دارای معلولیت اعلام کرد.