یک هیئت اتحادیه کشورهای اسلامی به ریاست دوکتور علی قره‌داغی، منشی عمومی این اتحادیه برای گفتگو با مقام‌های امارت اسلامی به‌روز پنج‌شنبه وارد کابل شد.
براساس خبرنامه وزارت خارجه امارت اسلامی، این هیئت با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی دیدار و در رابطه به موضوعات مختلف با او گفتگو کرده است.
در همین حال وزارت مهاجرین امارت اسلامی با نشر خبرنامه‌ی گفته که این هیئت به هدف ملاقات با مقام‌های امارت اسلامی و بازدید از وضعیت زلزله زده ها، عودت کنندگان اجباری و بیجاشده‌ها به کابل سفر کرده است.
در خبرنامه آمده که رییس هیئت اتحادیه علمای جهان اسلام، حین ورود به میدان هوایی بین المللی کابل، در گفتگوی کوتاه بر فرض بودن کمک به مردم افغانستان در شرایط کنونی تاکید کرده است.
براساس خبرنامه خلیل‌الرحمن حقانی، سرپرست وزارت امور مهاجرین و مسوولین برخی از ادارات دیگر امارت اسلامی در میدان هوایی کابل از آقای قرداغی استقبال کرده اند.
رییس هیئت اتحادیه علمای جهان اسلام افزود که با در نظر داشت ملیون‌ها عودت کننده، بیجا شده و زلزله‌زده‌ی بی‌سر‌پناه و نیازمند در افغانستان، کمک و همکاری با مردم این کشور، بالای سایر مسلمانان فرض است.
او همچنان از همکاری و مساعدت در زمینه حل مشکلات افغانستان اطمینان داده است.
در همین حال سرپرست وزارت امور مهاجرین امارت اسلامی گفته که با فرا رسیدن زمستان، برعلاوه صدها هزار عودت‌کننده اجباری، ملیون‌ها نفر بیجاشده و هزاران خانواده زلزله زده، به سر پناه، به آب آشامیدنی، لباس زمستانی و مواد خوراکی نیاز دارند.
حقانی از همه کشورها بخصوص کشور ها و نهاد‌های اسلامی خواسته که در زمینه رفع نیازمندی‌های خانواده‌های نیازمند در افغانستان کمک و همکاری کنند.
براساس خبرنامه، سرپرست وزارت مهاجرین امارت اسلامی ازهیئت علمای جهان اسلام خواسته است تا حقایق موجود افغانستان را با جهانیان به اشتراک بگذارند.
او همچنان موجودیت شفافیت در توزیع مساعدتها و حسابدهی اطمینان داده و گفته است که امارت اسلامی شرایط لازم امنیتی و زمینه فعالیت را برای موسسات و نهاد‌های کمک‌کننده مهیا می‌کند.