یک پلتفرم آموزشی آنلاین بنام «اکادمی بیگم» به تازگی فعالیت خود را در زمینه آموزش دختران بالاتر از صنف ششم آغاز کرده و هدف از آن را پر کردن خلأ تعلیمی در کشور و خلق انگیزه برای دختران محروم از آموزش عنوان کرده است.

این اکادمی از کشور فرانسه فعالیت می‌کند و دختران را از صنف ششم مکتب تا دوازدهم آموزش می‌دهد که به گفته‌ی مسؤولان این نهاد، در ختم صنف دوازدهم سند فراغت نیز اعطا می‌شود.

ضیاالدین بختیار، یکی از مسؤولان «اکادمی بیگم» در صحبت با خامه‌پرس گفت که این فعالیت را در واکنش به محرومیت دوساله‌ی دختران از مکتب در افغانستان آغاز کرده‌اند. دخترانی که به گفته‌ی او اکنون با آینده‌ی مبهم و افسردگی ناشی از محرومیت تعلیمی مواجه‌اند.

به گفته‌ی آقای بختیار، یک هفته از فعالیت این نهاد می‌گذرد و تا اکنون بیش از ۲۵۰۰ دانش‌آموز دختر به این نهاد پیوسته‌اند.

در ساختار آموزشی این نهاد جزوه‌های درسی به گونه‌ی تصویری از صنف ۷ الی ۱۲ به شکل صنف‌وار تنظیم شده و روی ویب‌سایت گذاشته شده است.

به گفته‌ی مسؤولان این نهاد، ۸ هزار درس تصویری از صنف ۷ تا دوازدهم برای دانش‌آموزان تهیه شده است. گفتنی است که مدیریت این نهاد را نیز زنان به عهده دارند.

انیسه، دانش‌آموز صنف یازدهم که دو سال می‌شود از مکتب محروم شده است، از یک روستای دوردست ولایت بدخشان به این اکادمی پیوسته است. هرچند او قیمت اینترنت و دسترسی به ساحه‌ی آنتن‌دهی را دشوار توصیف می‌کند، اما می‌گوید درس از راه دور برایش مفید و امیدوار کننده است.

قابل یادآوری است که پس از مسدود شدن دانشگاه‌‍‌ها به روی دختران، یک نهاد به نام «دانشگاه آنلاین زن» آغاز به فعالیت کرد که اکنون بیش از ۱۰ هزار دانشجوی دختر را از راه دور آموزش می‌دهد.

حدود ۸۰۰ روز از محرومیت دختران دانش‌آموز از مکتب می‌گذرد، اما هیچ گونه اقدامی برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه از سوی امارت اسلامی صورت نگرفته است.