رویا محبوب، رهبر تیم دختران ربات‌ساز افغان و کارآفرین به نمایندگی از زنان افغانستان جایزه شجاعت امسال بنیاد آزادی «اکسل اشپرینگر» آلمان را دریافت کرد.

جایزه شجاعت «اکسل اشپرینگر» یکی از مهم‌ترین جوایز آلمان است که سالانه برای فعالان حقوق بشر در زمینه‌های مختلف اهدا می شود.

این جایزه در حالی به زنان افغانستان اهدا می‌شود که زنان و دختران در افغانستان در دوسال حاکمیت امارت اسلامی از ابتدایی‌ترین حقوق اساسی شان محروم هستند.

ازسوی‌هم زنان معترض و فعالان حقوق زنان در افغانستان نیز در دوسال گذشته با برپایی اعتراضات خواهان دسترسی به حقوق شان شده و از جامعه جهانی خواسته‌‌اند که آپارتاید جنسیتی را در افغانستان به رسمیت بشناسند.

پیش از این نیز به مناسبت روزجهانی مبارزه با خشونت علیه زنان «جنبش زنان افغانستان برای عدالت و آزادی» با تجمع اعتراضی در مکان سربسته تاکید کرده‌اند که خشونت در دوسال گذشته بر زنان افغانستان به گونه‌ی «وحشناک» افزایش یافته است.

به گفته این جنبش زنان در دوسال گذشته با انواع خشونت‌ها در افغانستان مواجه بوده و هیچ ارگان به خشونت علیه زنان پاسخگو نیست.

گفتنی است به رغم محدویت‌ها علیه زنان شماری انگشت شماری آنان توانسته‌اند در جشنواره‌های مختلف به نمایندگی از زنان افغانستان جوایز مختلف را بدست آورند.