مریم میترا، تنها شاعر اهل افغانستان است که بخاطر فعالیت‌های ادبی‌اش موفق به دریافت جایزه ادبی «آدلبرت فون شامیسو» شده و معتقد است که اهدای چنین جوایزی، امکان بازتاب صدای زنان از طریق تریبون‌های جهانی را فراهم می‌سازد.

جایزه ادبی سال ۲۰۲۳ «آدلبرت فون شامیسو» هفته گذاشته طی یک مراسم ویژه‌ به مریم میترا، شاعر اهل افغانستان اهدا شد.

مریم شاعر، روزنامه‌نگار و پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات است که در سال ۱۳۷۱ خورشیدی در افغانستان متولد شده و پس از اتمام لیسانس در رشته ژورنالیزم در کابل و ماستری در جامعه شناسی در آلمان حالا به عنوان پژوهشگر در دانشگاه لایپزیگ (یکی از کهن‌ترین دانشگاه‌های جهان و دومین دانشگاه قدیمی آلمان که در شهر لایپزیگ در ایالت زاکسن موقعیت دارد) کار می‌کند.

خانم مریم میترا، شاعر مجموعه‌ی «زندگی در حاشیه» در مصاحبه‌ای با خامه پرس گفت اهدای چنین جوایزی به زنان افغانستان، امکان بازتاب صدای زنان و دختران را از طریق تربیون‌های بین‌المللی فراهم می‌سازد و افزود که این جایزه یک دست‌آورد فردی نیست بلکه متعلق به تمام زنان و دختران افغانستان است.

مریم همچنان افزود: «من تلاش می‌کنم صدایی برای زنان افغانستان باشم. کسب جایزه‌های ادبی جهانی برای ادبیات افغانستان به‌خصوص شعر زنان، از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. صحبت شاعران و معرفی ادبیات افغانستان از طریق تریبون‌های جهانی، فرصتی ایجاد می‌کند تا ادبیات افغانستان مخاطبان جهانی بیش‌تری پیدا کند و گوینده‌گان سایر زبان‌ها با زن و وضعیت زن و در کل مردم افغانستان آشنا شوند.»

از مریم میترا تاکنون دو مجموعه شعر، یکی به فارسی و دیگری به آلمانی منتشر شده است و در عرصه‌ی شعر و ادبیات افغانستان از چهره‌های شناخته شده بشمار می‌رود.

او ادبیات را نیروی نجات‌بخش برای بیان پدید‌ه‌هایی چون مهاجرت و غربت عنوان می‌کند: «شعر گفتن برایم تنها عرصه بیان عواطف نیست، بلکه عرصه تفکر و اندیشیدن است و ابزاری برای بیان و بازتاب تجریبات انسانی‌ام به‌عنوان نویسنده زن تبعیدی.»

این در حالی است که زنان و دختران در افغانستان در دوسال گذشته با نقض حقوق اساسی از جمله آموزش، تحصیل، کار و مشارکت مواجه هستند.

مریم میترا با اشاره به وضعیت کنونی افغانستان تحت کنترل طالبان گفت: «کابلی که من می شناسم و در خاطره ها و شعرهایم حضور دارد، کابلی نیست که حالا در ویدیوها، عکس‌ها و خبرها می‌بینم. من اما به دیدن کابلی که دختران آن دوباره پشت میزهای مکتب برگردند، با صدای بلند بخندند و برای آینده رویاپردازی کنند، امیدوار می مانم. ما برای ادامه دادن و استوار ماندن باید بتوانیم اشک‌های مان را از صورت مان پاک کنیم. صدای یکدیگر را بشنویم و به قدرت و دلیری زنانی باورمند بمانیم که در بسیاری نقاط جهان برای تغییر می جنگند.»

جایزه اکادمی هنر‌های زیبای بایرن هر ساله از سوی «بنیاد فریدریش باور» و «اکادمی هنر‌های زیبای بایرن» به نویسندگان که برای خوانندگان آلمانی ارزش و جذابیت دارد اهدا می شود.

گفتنی است که میترا تنها شاعری از افغانستان است که موفق به دریافت این جایزه شده است.

این در جایزه از سال ۱۹۸۵ برای نویسندگی که زبان مادری آنها آلمانی نیست اما به ادبیات آلمانی می نویسند اهدا می شود که مبلغ آن ۱۰ هزار یورو است.