جایزه ادبی سال ۲۰۲۳ آدلبرت فون شامیسو به مریم میترا، شاعر مجموعه‌های «زنده‌گی در حاشیه» و «خشم باد را دیده‌ام» تعلق گرفت.

خانم میترا در صفحه فیسبوک خود نوشته است که «اکادمی هنرهای زیبای بایرن اعلام کرده که جایزه‌ی ادبی «شامیسو» ‌امسال به مریم میترا، شاعری از افغانستان اهدا خواهد شد.»

از مریم میترا تاکنون دو مجموعه شعر، یکی به فارسی و دیگر به آلمانی منتشر شده است و در عرصه‌ی شعر و ادبیات افغانستان از چهره‌های شناخته شده بشمار می‌رود.

طبق گزارش رسانه‌های آلمانی، جایزه ادبی آدلبرت فون شامیسو قرار است امروز یک‌شنبه، بیست‌وهشتم عقرب به خانم مریم میترا اهدا شود.

مریم در مصاحبه‌ای با هشت صبح گفته است که اهدای چنین جوایزی به شاعران و نویسندگان افغانستان زمینه برای صحبت در مورد «فرهنگ و ادبیات افغانستان» را مساعد می‌سازد و نیز افزوده است: «با استفاده از این فرصت‌ می‌توانم توجه جامعه آلمان را به وضعیت زنان افغانستان جلب کنم. بنابراین، من تلاش می‌کنم صدایی برای زنان افغانستان باشم.»

مریم در صفحه فیسبوک همچنان نوشته است که این جایزه و بورسیه‌ی ادبی، هر سال از سوی «بنیاد فریدریش باور» و «اکادمی هنرهای زیبای بایرن» به نام و یاد آدلبرت فون شامیسو، شاعر و گیاه‌شناس آلمانی‌، به نویسنده‌ای در آلمان اعطا می‌شود.

از قابلیت، خلاقیت و توانایی زنان افغانستان در حالی در خارج از کشور بزرگداشت می‌شود که آنان (زنان و دختران) در داخل کشور با محدودیت‌های بی‌شماری مواجه شده‌اند.