بازگشت مهاجران افغان از پاکستان/ مرز اسپین بولدک (تصویر/ وزارت مهاجران و عودت‌کنندگان)

کمیته ثبت، تثبیت و استقبال امارت اسلامی که به‌منظور رسیدگی به مشکلات مهاجران تشکیل شده از بایومتریک حدود ۵هزار خانواده‌ی مهاجر خبر داده که طی چند روز گذشته از پاکستان اخراج شده‌اند.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان امارت اسلامی روز شنبه در صفحه اجتماعی اکس نوشته است که ۱۱۳۲ خانواده‌ی مهاجر تاکنون در ثبت‌استیشن این وزارت در اسپین‌بولدک تثبیت هویت شده‌اند.

طبق آمارهای منتشر شده از سوی این وزارت، از مرز تورحم نیز تاکنون (روز جمعه) ۳۵۵۰ خانواده در ثبت‌استیشن‌های مستقر در این مرز ثبت و بائیومتریک شده‌اند.

گفتنی است که روند بازداشت و اخراج مهاجران افغان از پاکستان طی روزهای اخیر آغاز شده و در یک ماه اخیر بیش از ۱۰۰هزار مهاجر از پاکستان اخراج شده‌اند.

سرفراز بگتی، وزیر داخله‌ی پاکستان اخیرا در گفتگویی با تلویزیون افغانستان انترنشنال مدعی شده که «طالبان» در خصوص اخراج مهاجران از پاکستان نگران نیستند چون به گفته‌ی او «درخواستی برای عدم اخراج مهاجران افغان» تاکنون از سوی آنها (طالبان) مطرح نشده است.

به گفته‌ی او، هر فرد بیگانه‌ای که به صورت غیرقانی وارد پاکستان شده‌ است، اخراج خواهد شد.

وزیر داخله‌ي پاکستان همچنان به تشدید ناامنی‌های اخیر اشاره کرده و دلیل اخراج مهاجران را تلاش در راستای بهبود وضعیت امنیتی این کشور عنوان کرده است.

او مدعی شده که افغانان سال گذشته در ۱۴ حمله انتحاری از ۲۴ حمله انتحاری در پاکستان دست داشتند.