کودکان مهاجر افغان در پاکستان، ۳۱ اکتوبر ۲۰۲۳. عکس رویترز

رسانه‌های امریکایی گزارش داده‌اند که مجموعاً ۲۵هزار پناهجوی اهل افغانستان که در پاکستان ساکن هستند پرونده‌ی مهاجرتی دارند و منتظرند که ویزای امریکا را برای رهایی از خطر اخراج دریافت کنند.

طبق گزارش صدای امریکا، ۲۵ هزار تن در پاکستان منتظر انتقال به آمریکا هستند و طرح مقامات امریکایی برای عدم اخراج آنان از سوی پاکستان رد شده است.

این رسانه در حالی که مهلت تعیین‌شده‌ی پاکستان برای مهاجران تمام شده و روند بازداشت و اخراج مهاجران آغاز شده به نقل از مقامات پاکستانی گزارش داده که «فهرست ۲۵ هزار نفری فقط چند روز مانده به اتمام مهلت به دست ما رسید. با این حال، آن را به‌صورت کامل بررسی کردیم و دیدیم که نواقص زیادی دارد. به همین دلیل، آن را دوباره به طرف امریکایی پس فرستادیم.»

مقامات امریکا تاکنون به‌گونه‌ی رسمی در مورد خطر اخراج این ۲۵هزار نفر چیزی نگفته‌اند اما طبق گزارش‌ رسانه‌های پاکستانی، یک فهرست حاوی مشخصات ۲۵ هزار نفر چندی پیش در اختیار مقامات پاکستانی قرار گرفت و از دولت پاکستان خواسته شد که افراد شامل در این فهرست را اخراج نکنند.

صدای امریکا به نقل از مقامات پاکستانی گزارش داده که «اختلاف‌های زیادی در مورد این فهرست در میان مسئولان دولتی پاکستان وجود داشت. به همین دلیل، این فهرست دوباره به مقام‌های آمریکا پس فرستاده شد.»

این رسانه تلاش کرده موضع مقامات امریکایی را در پیوند به خطر اخراج پناهجویان داشته باشد و یک مقام امریکایی به شرط ذکر نشدن نامش گفته که «برای کمک کردن به محافظت افرادی که منتظر اسکان مجدد در آمریکا هستند، فهرستی حاوی بیش از ۲۵ هزار افغان را که در حال حاضر در پاکستان اقامت دارند در اختیار دولت آن کشور گذاشتیم. اکنون در حال ارسال نامه‌هایی به این افراد هستیم که می‌توانند نامه‌ها را به مقام‌های محلی پاکستان بدهند تا به شناسایی آن‌ها به‌عنوان افراد منتظر انتقال به آمریکا کمک کند.»

این افراد همچنان کسانی هستند که ممکن است در افغانستان امنیت جانی نداشته باشند. به ویژه هنگامی که امارت اسلامی از مستقر کردن نیروهای انسانی ویژه و ثبت استیشن‌ها به‌منظور ثبت هویت مهاجران در مرزها خبر داده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز در نشست خبری این وزارت از همسایه‌های افغانستان به ویژه از پاکستان خواست تا به مهاجرانی که به دنبال حمایت جهانی هستند‌ اجازه وارد شدن به خاک‌شان را بدهد.