دو سال از حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان می‌گذرد و آنچه که اکنون به چشم می‌آید زنجیره‌ای از بحران‌ها است که یا مستقیم از رویکار آمدن امارت اسلامی ناشی شده: مثل بحران فقر، بحران مهاجرت و بحرانی که ممکن است منجر به آزار و اذیت جنسی شود یا بحران‌هایی که از تغییرات اقلیمی ناشی شده و عمدتا فجایای طبیعی خوانده می‌شود.

مهاجرت میلیونی شهروندان افغانستان بلافاصله پس از رویکار آمدن امارت اسلامی آغاز شد و این روند تاکنون هم ادامه دارد. طبق یافته‌های سازمان تحقیقاتی گالوپ، بیش از ۵۰ درصد از مردم افغانستان می‌خواهند این کشور را ترک کنند. این مهاجرت میلیونی اکنون به بحرانی مبدل شده است که امارت اسلامی از مدیریت آن عاجز است.

فرار مردم از افغانستان و ساکن شدن آنان در کشورهای همسایه با تبعاتی همراه بوده که به نگرانی‌های بین‌المللی دامن زده است. بربنیاد آمارهای منتشر شده از ایران و پاکستان، حدود ۸میلیون پناهجوی اهل افغانستان در این دو کشور ساکن هستند که بخش عمده‌ی آنان پس از رویکار آمدن امارت اسلامی افغانستان را ترک کرده‌اند. و نیز بخش قابل توجه این پناهجویان فاقد اسناد لازم برای اقامت در کشورهای میزبان هستند و در دو سال گذشته خشونت‌ها و بدرفتاری‌های گسترده‌ای را تجربه کرده‌اند.

تخمین زده می‌شود که حدود یک‌ونیم میلیون مهاجر اهل افغانستان که در پاکستان زندگی می‌کنند فاقد اسناد لازم هستند و در معرض بازداشت، شکنجه، اخاذی و اخراج اجباری قرار دارند. بخشی از این مهاجران را کسانی تشکیل می‌دهد که از حاکمیت امارت اسلامی به دلیل خطری که متوجه آنان بوده فرار کرده‌اند. پولیس پاکستان روز چهارشنبه، اول نوامبر اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ هزار پناهجوی اهل افغانستان را در یک ماه اخراج کرده و ایران نیز در عین زمان، حدود ۷۰هزار پناهجوی اهل افغانستان را اخراج کرده است.

کارشناسان معتقدند که این جابجایی‌ها به یک بحران بشری خیلی جدی در افغانستان و مناطق مرزی دامن می‌زند و سطح نیازمندی مردم به کمک‌های بشردوستانه را شدیدا افزایش می‌دهد. به گفته‌ی آنان، دولت حاکم در افغانستان باید راه‌هایی به‌منظور سازش با کشورهای همسایه را جستجو کند و با استفاده از مجراهای دیپلماتیکی از یک بحران دیگر در افغانستان جلوگیری کنند اما تاکید می‌کنند که امارت اسلامی فاقد «اصل سازش» است.

مهلت تعیین شده از سوی پاکستان برای مهاجران مبنی بر ترک داوطلبانه‌ی این کشور روز چهارشنبه، اول نوامبر به پایان رسید. طبق گزارش اسوشتیدپرس، شمار زیادی پناهجویان افغان با استفاده از کامیون‌ها و بس به سمت گذرگاه‌های مرزی هجوم آوردند. آنان قبل از اینکه توسط پولیس پاکستان بازداشت شوند یا در این آشوب اعضای خانواده‌شان را گم کنند می‌خواهند که به مرز برسند و به‌سلامت از گذرگاه‌ها عبور کنند.

در کنار بحران مهاجرت که مستقیم از رویکار آمدن امارت اسلامی ناشی شده، بحران‌هایی چون وقوع سیلاب‌های ویرانگر، خشک‌سالی، بحران فقر، بحران نابرابری جنسیتی و وقوع زمین‌لرزه‌های ویرانگر از جمله رویدادهای مرگباری است که به‌درستی مدیریت نشده و هر کدام روی جمعیت‌های میلیونی در افغانستان تاثیر گذاشته است.