حکومت کانادا اعلام کرده است که این کشور توانسته است روند پذیرش  40 هزار پناهجوی اهل افغانستان را تکمیل کند.

مارک میلر وزیر امور  مهاجرین حکومت کانادا روز دوشنبه، هشتم عقرب در تازه ترین بیانیه خود گفته است که دولت این کشور توانسته است که پیش از زمان تعیین شده به هدف‌اش دست پیدا کند و درخواست 40 هزار پناهجوی اهل افغانستان را به این کشور بپذیرد.

میلر گفت گفته است که : «ما در حال رسیدگی و طی مراحل درخواست‌های مهاجرتی که قبلا دریافت کرده‌ایم، استیم و مهاجران بیشتر افغان را از طریق برنامه‌های معمول مهاجرتی از جمله اسکان مجدد پناهندگان و اسپانسر اعضای خانواده، خواهیم پذیرفت.”

کانادا درحالی  روند پذیرش 40هزار پناهجوی افغان را پذیرفته است که پس از سقوط حکومت پیشین افغانستان در اگست ۲۰۲۱، کانادا تعهد کرده بود که ۴۰ هزار پناهجوی افغان را که زندگی شان در خطر باشد می‌پذیرد.

پیش از این سخنگوی اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (آی آر سی سی) گفته بود که کشور‌اش بر تعهد خود مبنی بر اسکان مجدد نزدیک به ۴۰هزار افغان که یکی از بزرگترین برنامه های اسکان مجدد در جهان است، تا پایان سال ۲۰۲۳میلادی متعهد است.

در میان پناهجویان افغان که تا اکنون در کانادا پذیرفته شده اند، بیش از ده هزار نفر افرادی اند که برای موسسات و برنامه‌های کانادا در افغانستان کار می‌کردند. افزون بر این، بیش از ۱۶ هزار نفر دیگر، به ویژه زنان و فعالان جامعه مدنی، تحت ملاحظات بشردوستانه در این کشور پذیرفته شده اند.