وزارت صحت فلسطین در سومین هفته‌ی درگیری مرگبار میان حماس و اسراییل خواهان کمک‌های سریع بشردوستانه برای شفاخانه‌های غزه شده و گفته سیستم بهداشت نوار غزه در مرحله‌ی نابودی کامل قرار گرفته است.

اشرف القدرا، سخنگوی این وزارت ناوقت روز سه‌شنبه‌، بیست‌وچهارم اکتوبر در بیانیه‌ی کوتاهی در تلگرام گفت که حملات هوایی اسراییل و تشدید این حملات در روزها گذشته سیستم بهداشت را در غزه در نقطه‌ی غیرقابل برگشت قرار داده است.

وزارت صحت فلسطین روز دوشنبه اعلام کرد بود که ۱۲ مرکز از ۳۲ مرکز صحی به علت قطع دسترسی به تجهیزات ضروری، از جمله سوخت، دیگر خدمات صحی ارائه کرده نمی‌توانند و بیم آن می‌رود که سایر مراکز نیز به زودی تعطیل شوند.

القدرا گفته که«امروز ما نمی‌توانیم هیچ خدماتی در شفاخانه‌های نوار غزه ارایه کنیم.»

او همچنان افزوده است که جریان کمک‌های بشردوستانه به غزه «کند است و نمی‌تواند واقعیت» را در زمینه بهبود شرایط موجود تغییر دهد.

وزارت صحت فلسطین از سازمان ملل متحد و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواسته است که نیازهای فوری بیمارستان‌ها در مناطق تحت محاصره باید در اولویت توزیع کمک‌ها قرار گیرد و برای تأمین تجهیزات سوخت و واحدهای خون سریع عمل کنند.

پس از حملۀ حماس به تاریخ هفتم اکتوبر بر اسراییل که منجر به کشته شدن حدود ۱۵۰۰ نفر در اسراییل شد، نیروهای اسراییلی حملات هوایی تلافی جوایانه‌ی را بر غزه آغاز کردند که تعداد کشته‌شدگان این حملات تا اکنون به گفتهٔ وزارت صحت غزه، به ۵۷۹۱ نفر افزایش یافته که از این تعداد ۲۳۶۰ نفر کودک و ۱۲۹۲ نفر زن هستند.

حملات اسراییل همچنان بیشتر از ۱۵۰۰۰ زخمی در غزه برجا گذاشته است.

گفتنی است که ۶۵ نفر از کادر درمانی در غزه کشته شده‌اند و ۲۵ آمبولانس هدف حمله قرار گرفته‌ است.

باوجود نشست روز شنبه ۲۱ اکتوبر، و تلاش‌های قبلی نهادهای بین المللی و کشورهای جهان  برای پایان جنگ در غزه و برقراری آتش بس در این منطقه اسراییل هنوز هم به تشدید حملاتش در این کشور ادامه میدهد.