سازمان گزارشگران بدون مرز خبر رهایی مرتضی بهبودی، خبرنگار افغانستانی-فرانسوی از زندان امارت اسلامی را تایید کرده و گفته که او پس از «یک آزمون دردناک برای اثبات بی‌گناهی»‌اش از بند رها شده است.

طبق اعلامیه‌ی این سازمان، مرتضی بهبودی روز چهارشنبه، نزدهم اکتبر پس از دستور محکمه جرایم جنایی امارت اسلامی، از زندان پلچرخی کابل آزاد شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز همچنان گفته که امارت اسلامی آقای بهبودی را از همه‌ی اتهامات، از جمله «جاسوسی»، «حمایت غیرقانونی از خارجی‌ها» و کمک به افراد برای عبور از مرز‌ها تبرئه کرده است.

مرتضی یکی از روزنامه‌نگاران شناخته‌شده است و با رسانه‌های مختلف به شمول خبرگزاری فرانسه همکاری داشته است. او به تاریخ ششم اکتبر از نهاد مدافع آزادی بیان (INDEX ON CENSORSHIP، شاخص سانسور) نامزد دریافت جایزه آزادی بیان سال ۲۰۲۳ شد.

کارهای مرتضی در عرصه‌ی رسانه از سوی نهاد مدافع آزادی بیان «شجاعانه»، «مصمم» و «اثرگذار» توصیف شده است.

خبر رهایی مرتضی بهبودی با استقبال روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر همراه شده است. ریچارد بنت ابراز امیدواری کرده که آقای بهبودی به زودی با خانواده‌اش در پاریس یکجا شود.

الکساندرا، همسر مرتضی بهبودی گفته است که «با آزادی مرتضی، نور به دنیای من بازگشت و زندگی من دوباره می‌تواند آغاز شود. من سپاسگزار همه حمایت‌ها هستم و خوشحالم که توانستم شاهد روشن شدن شخصیت زیبای مرتضی حتی در تاریک‌ترین زمان‌ها باشم. هیچ‌کس نباید به‌خاطر روزنامه‌نگاری، غیرمسئولانه و خودسرانه بازداشت شود و وضعش ماه‌ها ناروشن باقی بماند. باز هم می‌گویم، روزنامه‌نگاری جرم نیست.»

نهادهای حامی خبرنگاران خبر بازداشت مرتضی بهبودی را در ماه دلو سال گذشته تایید کردند. او در ماه جدی ۱۴۰۱ بازداشت شده بود و پس از ۲۸۴ روز در زندان امارت اسلامی از بند رها شد.

طبق بیانیه مرکز خبرنگاران افغانستان، مرتضی بهبودی ۱۵ جدی سال جاری از فرانسه به هدف کار خبرنگاری و تهیه گزارش به کابل سفر کرد و ۱۷ جدی هنگامی که می خواست اعتبارنامه کاری‌اش را از «امارت اسلامی» دریافت کند، بازداشت شد.

بهبودی کار رسانه‌ای را از ۱۶ سالگی در افغانستان  آغاز کرد و سپس در ۲۱ سالگی به فرانسه مهاجرت کرد و در آن کشور به فعالیت رسانه‌ای خود ادامه داد و وب سایت«گیتی‌نیوز» را ایجاد کرد. مرتضی بهبودی به تدریج کارش را به عنوان خبرنگار آزاد با رسانه‌های فرانسه و رسانه‌های فرانسوی زبان از جمله تلویزیون فرانسه، رادیو فرانسه و روزنامه‌های لاکروا، مدیاپارت و لیبراسیون آغاز کرد. این خبرنگار افغان-فرانسوی گزارش‌های متعددی را از افغانستان تهیه کرده است که توسط رسانه‌های فرانسه به نشر رسیده است و تا اکنون چندین جایزه را در فرانسه بخاطر کار خبرنگاری دریافت کرده است.