شماری از روزنامه نگاران، فعالان جامعه مدنی و صد سینماگر افغانستان دو روز پس از قتل داریوش مهرجویی، کارگردان و نویسنده ایرانی و همسرش ابراز همدردی کرده و این حادثه را «فاجعه برای سینماگران» خوانده‌اند.

این سینماگران روزدوشنبه، بیست‌وچهارم میزان با نشر نامه سرگشاده از نهاد‌های عدلی و قضایی جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند تا عاملان قتل این سینماگر و همسرش را شناسایی و به کیفر برسند.

در این نامه آمده است که «مرگ هنرمند به معنی خاموشی صدای مردم، افسرده‌گی روح جمعی و ایستایی قلب یک جامعه است.»

همچنین این فعالان مدنی و سینماگران از ایران خواسته تا عاملان این رویداد را شناسایی و به مردم معرفی کنند تا «  قبال هویت عامل یا عاملین این حنایت که مایه‌ رنجش خاطر شهروندان ایران و باعث اذیت شهروندان افغانستان درآن دیار شده است را بزداید».

داریوش مهرجویی، کارگردان و نویسنده برجسته ایران وحیده محمدی‌فر، نویسنده و همسر این کارگردان ایرانی روزشنبه، بیست‌ودوم میزان از سوی افراد ناشناس در خانه شخصی شان در کرج ایران کشته شدند.

ازسوی‌هم ابرهیم رییسی، رییس جمهور ایران روزگذشته بر نیرو‌های نظامی این کشور دستور ویژه داد تا پرونده قتل داریوش مهرجویی و همسرش را با «جدیت» بررسی کنند.

بر اساس گزارش‌‌ها انگیزه این قتل تا هنوز مشخص نشده و این کارگردان ایرانی  بر اثر « جراحات ناشی از ضربات سلاح سرد از ناحیه گردن و اعضای بدن » جان باخته است.

در همین حال رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که تاکنون چهار تن ر پیوند به قتل داریوش مهرجویی و همسرش دستگیر شده که هیچ یکی از آنها شهروندان خارجی نیستند.

داریوش مهرجویی نویسنده و کارگردان مطرح موج نو سینمایی ایران است که ده‌ها اثر چون «هامون»، «دایره مینا»،«گاو»، «اجاره نشین» ،«پری» را در کارنامه ثبت کرده است.