مولوی ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی راجع به حق زن و مرد گفته بر اساس احکام شرعی و اسلامی، زن و مرد برابر نیستند و افزوده که «زن باید حرف مرد را قبول کند».

ندامحمد ندیم روز شنبه، هشتم میزان در سفری به ولایت بغلان همچنان گفته است: «خداوند متعال در میان زن و مرد فرق آورده است. مرد که است حاکم است، صاحب صلاحیت است، از او باید اطاعت شود و حرف‌اش را باید زن قبول کند. زن با مرد برابر نیست.»

او کشورهای غربی را متهم کرد که با استفاده از موضوعاتی مربوط به زنان می‌خواهند که نظام امارت اسلامی را تخریب کنند.

به گفته‌ی او، «کافران می‌خواستند همان چیزهایی را شریعت منع کرده، در افغانستان عملی کنند و حالا که از افغانستان بیرون شده‌اند، برای از دست رفتن دست‌آوردهای خود اشک می‌ریزند.»

پیش از این سایر مقامات امارت اسلامی نیز صریحا یا به صورت ضمنی به عدم تساوی حقوق زن و مرد اشاره کرده بودند. و این دیدگاه سبب محرومیت زنان و دختران از کار و آموزش شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی هفته گذشته در واکنش به نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت که این نشست به «دو موضوع کوچک آموزش و کار زنان» محدود شده بود. به باور او، این موضوعات ارزش بحث ندارد.

خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر نیز سال گذشته از ممنوعیت آموزش دختران دفاع کرده و مدعی شد که مردم در افغانستان خواستار آموزش دختران نیستند.

این ذهنیت امارت اسلامی با انتقادات گسترده‌ای همراه شده است.