حکومت استرالیا اعلام کرده است که درخواست پناهندگی 50 هزار شهروند افغانستان که پس از حکومت امارت اسلامی درخواست پناهندگی به این کشور داده بودند از سوی دولت استرالیا رد شده است.

اس بی اس دری روز سه‌شنبه، بیست‌وهشتم سنبله در تازه ترین گزارش خود گفته است که  از میان 208 درخواست پناهندگی از سوی شهروندان افغانستان از آغاز سال 2021  تا اکنون داده شده است  حدود 50 هزار درخواست پناهندگی از سوی دولت استرالیا  رد شده است.

این رسانه به نقل از دولت کانادا اعلام کرده است که  از این میان تنها 50 هزار تن از سوی حکومت استرالیا پاسخ دریافت کرده‌اند و  درخواست حدود ۱۴۴ هزار تن دیگر همچنان از سوی این کشور تا هنوز بررسی نشده است.

این سخنان درحالی مطرح می شود که اعضای جامعه افغان استرالیا و همکاران سابق نیروهای استرالیا در افغانستان از میزان بلند رد درخواست‌های ویزه بشردوستانه  اقارب و هم وطنان شان ابراز نگرانی کرده و خواستار لغو این تصمیم شدند.

این درحالی است که پس از رویکار آمدن امارت اسلامی شماری زیادی از شهروندان افغانستان به کشورهای مختلف همچو استرالیا، کانادا، امریکا و کشورهای اروپای درخواست پناهندگی دادند که درخواست پناهندگی بیشتر آنان قبول شد ولی درخواست شماری هم تا اکنون درحال بررسی است و یا هم از سوی این کشور ها رد شده است.