حکومت کانادا همزمان با تحقیق در مورد ترور یک فعال سیک هندی در این کشور، یک دیپلمات ارشد هندی را از کشور کانادا اخراج کرد.

رسانه‌های خارجی گزارش داده است که جاستین تردو نخست وزیر کانادا روز دوشنبه،بیست‌وهفتم سنبله در پارلمان این کشور گفته است که  کانادا در  جستجوی متهم اصلی ترور هاردیپ سینگ نجار ، رهبر سیک ها است .

از سوی هم حکومت کانادا پس از تحقیقات در مورد این پرونده  به دست داشتن هند در قتل این رهبر سیک مشکوک است.

به گفته جاستین ترودو، کانادا فکر می‌کند دلایلی معتبری وجود دارند که نشان می‌دهد هند ممکن است مسئول قتل هاردیپ سینگ نجار رهبر سیک‌ها در غرب کانادا باشد.

بر بنیاد گزارش‌ها کانادا پس از این که هند را در قتل این رهبر سیک ها متهم اعلام کرده است یک دیبلمات ارشد هند را از این کشور اخراج کرده است.

  که هاردیپ سینگ نجار یک تن از اشخاصی بود که تلاش داشت تا  ایالت جدید در پنجاب برای سیک ها ایجاد شود که پیش از عملی شدن آن این رهبر سیک‌ها بنابر دلایل نا معلوم از سوی اشخاص ناشناس به قتل رسید.

همزمان با این ترودو در نشست گروه 20 که در روز های اخیر در دهلی نو برگزار شده بود  به نارندرا مودی نخست وزیر هند  طی این جلسه مطرح کرد که که این کشور از هر نوع دخالت در این پرونده جلوگیری کند و  خواستار همکاری در خصوص کشف متهم اصلی این رویداد شده است.

با این حال زارت امور خارجه هند در واکنش به این اقدام دولت کانادا هرگونه دست داشتن در مپرونده  ترور فعال سیک را رد کرده و آن را اقدامی «پوچ و با انگیزه های خاص.» خواند.

این درحالی است که هاردیپ سینگ نجار رهبر جدایی طلب سیک ها در کشور استرالیا در ماه جون سال 2023 از سوی افراد ناشناس ترورو شده بود.