برنامه جهانی غذا هشدار داده که این سازمان در صورت تامین نشدن بودجه کافی برای کمک به نیازمندان در افغانستان مجبور به توقف فعالیت‌اش در این کشور خواهد شد.

سیندی مک کین، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا در گفتگو با شبکه‌ی خبری ای‌بی‌سی امریکا کاهش بودجه این سازمان را بی‌سابقه و «ناامید کننده» خوانده است.

او تاکید کرده که وضعیت سازمان جهانی غذا به دلیل کمبود بودجه با بدترین حالت در ۶۰ ساله‌ گذشته قرار داشته که مهمترین عوامل آن را همه‌گیری کرونا، تغییرات آب‌هوا و جنگ دانسته است.

به گفته مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا افغانستان، بنگلادش، جمهوری دموکراتیک کنگو، هاییتی، اردن، فلسیطین، سودان جنوبی، سومالی و سوریه از جمله کشور‌های اند که به دلیل کمبود بودجه در معرض کاهش کمک‌های بشردوستانه قرار گرفته است.

برنامه جهانی غذا افزوده که بودجه کافی برای پشت سر گذاشتن ماه اکتبر در افغانستان وجود نداشته و در صورت تامین نشدن بودجه این سازمان مجبور به ترک کشور خواهد شد.

این در حالی است که برنامه جهانی غذا پیش از این نیز تاکید کرده شرایط بد اقتصادی و تغییرات اقلیمی تاثیر ناگوار بر زندگی مردم در افغانستان داشته و ۱۵ میلیون تن را مجبور کرده تا هر شب گرسنه بخوابند.