تحریک طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) بازداشت مهاجران افغان در پاکستان و بدرفتاری با آنان را محکوم کرد. این گروه همچنان دولت پاکستان را به اخاذی از مهاجران و ارتکاب جنایت علیه مهاجران متهم کرد.

در بیانیه‌ای که از سوی تحریک طالبان پاکستانی منتشر شده آمده است که دست داشتن افغان‌ها در حملاتی که اخیرا در منطقه چترال پاکستان سازماندهی و اجرا شد صحت ندارد.

این گروه دولت پاکستان را به اخاذی و اخذ رشوه از پناهجویان افغانستان متهم کرده و در بیانیه خود نوشته است که نیروهای پاکستانی قصد دارند میلیون‌ها روپیه از مهاجران بدست بیاورند.

تی‌تی‌پی که مسوولیت عمده‌ترین حملات دو سال گذشته در پاکستان را به عهده گرفته همچنان به ادعای دولت پاکستان مبنی بر دست داشتن افغان‌ها در این حملات و سازماندهی حملات از خاک افغانستان واکنش نشان داده و آنرا «دور از عقل» خوانده است.

طبق بیانیه این تحریک، «راه‌اندازی حملات گسترده و پی‌هم که در چترال انجام شد از خارج پاکستان، دور از عقل» است.

دولت پاکستان اخیرا اقدامات گسترده‌ای در چندین ایالت این کشور راه‌اندازی کرده که در نتیجه آن صدها مهاجر افغان بازداشت شده اند. تحریک طالبان پاکستانی می‌گوید که مهاجران بازداشت شده «افغان‌های فقیر و کاگران روزمزد» هستند.

این گروه گفته که دولت پاکستان «در حق افغان‌های مهاجر جنایت می‌کند» و از مردم پاکستان نیز خواسته که «برای پایان دادن ظلم اقدام کنید و همسایگی خوب خود را به مردم افغانستان نشان دهند.»

مقامات ارشد دولت پاکستان بارها مدعی شده که افغان‌ها در افزایش ناامنی‌ها در پاکستان دست دارند و نیز ادعا کرده‌اند که تی‌تی‌پی حملات خود را از خاک افغانستان سازماندهی می‌کنند.

گفتنی است که تحریک طالبان پاکستانی از کمیسیون نظامی این گروه خواسته که از جذب افغان‌ها خودداری کنند.