فیلم سینمایی باربی که به تاریخ ۲۱ جولای سال جاری منتشر شد با پیشی گرفتن از فیلم سوپر ماریو، رسما در جایگاه پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۲۳ قرار گرفت.

به گزارش نشریه «ورایتی، این فیلم به کارگردانی گرتا گرویگ، فیلمساز ۴۰ ساله آمریکایی و تولید کمپانی “برادران وارنر” تا کنون یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون دالر در جهان فروش داشته است.

گرتا گرویگ کارگردان این فیلم در کارنامه‌ای حرفه‌ای خود کارگردانی دو فیلم “لیدی برد” و “زنان کوچک” را بر عهده داشته که هر دوی این فیلم‌ها در بخش بهترین فیلم سال نامزد دریافت جایزه اسکار شدند.

مارگو رابی و رایان گاسلینگ، دو ستاره نامدار هالیوود، در فیلم باربی ایفای نقش کرده اند و بودجه این فیلم ۱۲۸ تا ۱۴۵ میلیون دالر گفته شده است.

فیلم سینمایی Barbie الهام گرفته از عروسک باربی است. عروسک باربی در سال ۱۹۵۹ به بازار عرضه شده و در بازه‌ی زمانی بسیار کوتاه به یک نماد فرهنگی مهم مبدل شد.

فیلم سینمایی باربی، روایت‌گر داستان باربی است که در شهر باربی‌ها زندگی می‌کند اما تفاوت‌هایی با بقیه دوستانش دارد. باربی داستان به دلیل اینکه بی نقص و کامل نیست از شهر باربی‌ها اخراج می‌شود و تصمیم می‌گیرد تا برای یافتن خوشبختی واقعی وارد دنیای انسان‌ها شود.

این بار نه خود عروسک بلکه اقتباس سینمایی آن پول سرشاری نثار جیب کمپنی «ماتل» (کمپانی سازنده عروسک باربی) و استودیوی برادران وارنر کرد.

چند کشور از جمله کویت تا کنون نمایش این فیلم را در سینماهای خود ممنوع کرده‌اند. ماه گذشته خبرگزاری دولتی کویت گزارش داد که مقامات این کشور فیلم باربی را در تضاد با “سنت‌های اجتماعی و عرف جامعه” ارزیابی کرده و مجوز نمایش آن را صادر نکرده‌اند.

در لبنان نیز اکران فیلم باربی در ابتدا با مخالفت‌وزیر فرهنگ این کشور روبرو شد اما در نهایت کمیته سانسور فیلم‌های سینمایی در لبنان تماشای فیلم با شرط سنی بالای ۱۳ سال را در سالن‌های سینما مجاز دانست.در پاکستان هم اکران این فیلم با مشکلاتی همراه بود.