وزارت خارجه امارت اسلامی اعلام کرده که روند  توزیع پاسپورت به شهروندان افغانستان به ویژه کودکان مهاجر که در ایران متولد شده‌اند، آغاز شده است.

حافظ‌ضیا احمد، معاون سخنگوی این وزارت روزدوشنبه، سی‌ام اسد با نشر اعلامیه‌ی در شبکه اکس تاکید کرده این اقدام بر اساس فرمان هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی اجرا شده است.

در اعلامیه آمده است که: بر اساس هدایت وزارت امور خارجه به منظور رفع نیاز پناهجویان افغانستانی مقیم ایران به اسناد، روند توزیع پاسپورت توسط سفارت امارت اسلامی در تهران آغاز شد.

وزارت خارجه امارت اسلامی تاکید کرده که در صورت نبود تذکره الکترونیکی و کارت تولد نوزاد، موجودیت تذکره الکترونیکی پدر نوزاد، پاسپورت پدرش یا هم اسناد اقامتی کشور میزبان نیاز است.

همچنین این وزارت از طرح جامع آغاز توزیع  پاسپورت برای مهاجران افغانستان خبر داده افزوده است که در تلاش اند تا «روند توزیع پاسپورت برای سایر افغان‌ها به زودی در آن کشور آغاز شود».

طبق اعلامیه وزارت خارجه امارت اسلامی نوزدان افغانستان که در ایران متولد شده‌اند و داری تذکره الکترونیکی یا کارت تولد شفاخانه باشند در اولویت قرار دارند.

این در حالی است که پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی شمار زیادی از پناهجویان افغانستان در کشور‌های مختلف به شمول اروپا و امریکا برای دریافت پاسپورت با مشکل مواجه شده‌اند.

پیش از این نیز روند توزیع پاسپورت برای کودکان پناهجوی افغانستان که در ترکیه متولد شده‌اند آغاز شده بود.

در همین حال وزارت خارجه امارت اسلامی هفته‌گذشته از کاهش قیمت پاسپورت در نمایندگی‌های سیاسی افغانستان خبر داده تاکید کرده بود که اکنون قیمت پاسپورت پنج‌ساله ۱۲۰ دالر و ده سالۀ آن ۲۲۰ دالر تعیین شده است.

بر اساس گفته‌های قبلی این وزارت پاسپورت عادی پنج‌ساله د سفارت‌های افغانستان در ایران و پاکستان ۱۸۰ تعیین شده است.