2044404_569زمانی که ده‌ها تن از ناظران بین‌المللی قصد ورود به شبه‌جزیر کریمه را داشتند، با تیراندازی هوایی هشدارآمیز روبه‌رو شده و در نهایت اجازه ورود به این بخش از خاک اوکراین که در کنترل نیروهای مسلح است  را نیافتند.

به گزارش رویترز این تیراندازی هوایی روزشنبه، در نزدیکی یکی از پست‌های نیروهای مسلح هوادار روسیه،  صورت گرفت، اماتلفاتی در پی نداشته است.

پیش از آن آندری دچیتسیا، وزیر خارجه اوکراین، از روسیه خواسته بود مانع ورود ناظران بین‌المللی به این شبه‌جزیره نشود.

خبرگزاری رویترز نوشته است با وجود آن که حضور نیروهای روسی در این شبه‌جزیره، طی ده روز گذشته تلفاتی نداشته، اما خشونت این نیروها علیه نیروهای اوکراینی رشد فزاینده‌ای داشته است.

پس از آن که دولت خودمختار هوادار روسیه در این منتطقه، طی سه روز گذشته خواستار برگزاری همه‌پرسی برای پیوستن به آن کشور شده، بر شدت هیجان و خشم نیز افزوده شده است.

به گزارش رویترز بدترین رویارویی غرب و مسکو از زمان جنگ سرد، کشورهای غربی را به تکاپو انداخته تا واکنشی نشان دهند.

طی آخرین این تلاش‌ها جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در گفتگویی تیلفونی با همتای روس خود گفته است الحاق کریمه به خاک روسیه، می‌تواند درها را به روی دیپلماسی ببندد.

او در عین حال تاکید کرده که آمریکا آماده برگزاری گفتگوهای مستقیم بین اوکراین و روسیه است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز تیلفونی با رهبرای فرانسه، بریتانیا، ایتالیا و کشورهای حوزه دریای بالتیک گفت‌وگو کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا به کشورهای بالتیک که خود صاحب اقلیت روس هستند، اطمینان داده که در صورت نیاز از آنها حمایت نظامی خواهد شد.

روز گذشته روسیه و دولت تازه اوکراین مذاکرات مستقیمی انجام دادند.

دربیانیه وزارت خارجه  روسیه در این مورد آمده است که یکی از معاونان این وزارت‌خارنه و سفیر اوکراین در مسکو دیداری محترمانه داشتند تا درباره روابط دو کشور به صراحت گفتگو کنند. در این بیانیه به جزئیات اشاره‌ای نشده است.